• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A bőrgyógyászat legújabb diagnosztikai és terápiás lehetőségeiről tanácskoztak

Regionális hírek MA 14:09 Forrás: Unideb.hu
A bőrgyógyászat legújabb diagnosztikai és terápiás lehetőségeiről tanácskoztak

A FotoFinder elméleti és gyakorlati bemutatásán az Optikai Koherencia Tomográffal is megismerkedhettek a fórum résztvevői.

Magyarországon csak a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában érhető el a melanoma korai felismerését segítő FotoFinder készülékkel végzett vizsgálat az államilag finanszírozott ellátásban. A képalkotó eszközt a pénteken kezdődött kétnapos Regionális Bőrgyógyászati és Allergológiai Fórumon mutatták be a szakmai közönségnek - számolt be a rendezvényről az egyetem portálja.

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinikáján – Magyarországon egyedülállóan – az általános bőrgyógyászati, az immunológiai, az allergológiai és onkológiai bőrbetegségek, valamint az égésbetegség teljes spektrumát ellátják. Az intézmény a bőrgyógyászati immunológiai-allergológiai, onkológiai, illetve az égés-ellátásban is országos centrumként működik. A klinika évente szervezi meg továbbképzését, a Regionális Bőrgyógyászati és Allergológiai Fórumot a régió, illetve az ország érdeklődő szakemberei számára.

Az idén huszadik alkalommal megrendezett, jubileumi tanácskozás első napján az allergológiai és immunológiai kórképek legújabb terápiás lehetőségeit vitatták meg a bőrgyógyászok a társszakmák szakembereivel, gyermekgyógyászokkal, tüdőgyógyászokkal, gasztroenterológusokkal és klinikai immunológusokkal. Szó esett többek között a gyermekkori ételallergiák, a szénanátha- és a rovarméreg-allergia, a lupusz, valamint az asztma kezeléséről.

A szakmai fórum második napján a Bőrgyógyászati Klinikán mutatták be a résztvevőknek az onkológiai betegek színvonalas ellátása érdekében alkalmazott új képalkotó vizsgálati módszereket és eszközöket, többek között az új generációs, automatizált, a teljes testfelszínen anyajegy-feltérképezésre, elemzésre és rögzítésre alkalmas FotoFindert.

- A Klinikai Központ vezetősége elkötelezett a Bőrgyógyászati Klinika folyamatos fejlesztése mellett. Kiemelt célunk a bőrgyógyászati diagnosztikában alkalmazott modern eszközök beszerzésének támogatása, ezért is nagy öröm számomra, hogy az idei ülésen bemutathatjuk az intézményben, a mindennapi betegellátás során használt legkorszerűbb lehetőségeket. A szakmai fórum résztvevői megismerhetik például a melanoma korai felismerését segítő FotoFindert, amelyet hazánkban, az állami egészségügyi rendszerben elsőként a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának Bőrgyógyászati Klinikáján alkalmaznak – emelte ki köszöntőjében Szabó Zoltán professzor, a Klinikai Központ elnöke.

A 35 millió forint értékű képalkotó eszközt a Bőrgyógyászati Klinika egyetemi támogatással szerezte be. A készülék egy beépített, nagy felbontású kamerával testrégiónként készít fotókat a teljes bőrfelületről. Képes arra, hogy egy adott idő múlva megismételt felvételeken lévő anyajegyek korábbi fotókkal történő automatikus összevetését elvégezze, ezáltal nagy segítséget nyújt a betegek, illetve a bőrbetegség követésében.

- A vizsgálat elsősorban a melanoma szakrendelésen gondozott, a betegség kialakulására nézve magas rizikójú betegeknél javasolt, például nagyszámú anyajegy és egyéb rizikótényezők (vörös hajszín, immunszuppresszió) esetén. A vizsgálat javítja a melanoma korai felismerésének esélyét, miközben csökkenti a feleslegesen elvégzett anyajegy-eltávolítások számát. Magyarországon a melanoma gyakorisága húsz év alatt megduplázódott, a páciensek száma folyamatosan emelkedik, most évente mintegy 2500 új beteget diagnosztizálnak – ismertette Szegedi Andrea egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinika igazgatója.

A FotoFinder elméleti és gyakorlati bemutatásán túl több új eszköz alkalmazási lehetőségeivel is megismerkedhettek a résztvevők. Szó esett például az Optikai Koherencia Tomográfról (OCT), amely lehetővé teszi egy másik bőrdaganattípus, a bazálsejtes karcinoma korai felismerését. Magyarországon csak a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinikája rendelkezik ilyen képalkotó eszközzel.