A Kenézy kórházban a hét minden napján van aspirációs citológiai szakrendelés.
![]() |
Az úgynevezett diagnosztikus citológia az aspirációs citológiai mintákat, illetve különböző endoszkópos vizsgálatok során nyert mintákat foglalja magában. Ez legnagyobb tömegében emlőből és légutakból származik, de nem elhanyagolható a pajzsmirigyből, húgyutakból (testüregi folyadékokból) származó minta sem.
Dr. Kovács Ilona elmondta, hogy aspirációs citológiai szakrendelést is működtetnek a járó betegeknek. A hét minden egyes napján van rendelés, hogy a vidéki betegeknek minél könnyebbé tegyék a diagnosztika elérését. A mintavétel után egy-másfél órán belül már meg is van az eredmény, a beteg akár még aznap vissza mehet kezelő orvosához, s egy utazást megspórol.
A patológia osztály munkája sokrétű: feladatuk részét képezi a szövettani, a citológiai diagnosztika, emellett a köztudatban leginkább ismert kórboncolás. Az osztály munkájában kilenc szakasszisztens vesz részt, a beérkezett szervet, szervrészt ugyanis láthatóvá, vizsgálhatóvá kell tenni a mikroszkopikus diagnosztika számára. A szövettani vizsgálatokon megszülető kórszövettani diagnózisok az eltávolított mintában található kóros elváltozásokat nevezik meg. Ha indokolt, a mintákat a szükséges molekuláris patológiai vizsgálatokra is továbbítják.
A patológus kezében tehát sok olyan információ van, amelyeknek döntő jelentőségük van a beteg sorsát illetően - hangsúlyozta dr. Kovács Ilona.
A patológiai szakma részét képezi a kórboncolás is, illetve a hozzátartozók tájékoztatása, felvilágosítása, továbbá a kegyeleti tevékenység is, az elhunytak előkészítése a temetésre.
A boncolás napjainkban is nagy jelentőségű, mert ez a vizsgálatok a kórházi ellátás "minőségellenőrzését" is jelenti.
Dr. Kovács Ilona elmondta, hogy oktató kórházként bekapcsolódnak az egyetem Patológiai Intézetének munkájába. A harmadéves orvostanhallgatók napi rendszerességgel a Kenézy kórház Patológia osztályára járnak bonctermi gyakorlata, s ugyancsak itt vesznek részt gyakorlaton az Egészségügyi Főiskola hallgatói is.
A patológia osztály a betegellátás széles területével áll közvetlen kapcsolatban, ehhez társul a Kenézy kórházban a kliniko-patológiai együttműködés is, a betegek érdekében a műtét közbeni konzultáció sem ritka. Ezeket a feladatokat csak megfelelő számú, jól képzett orvosokkal lehet teljesíteni - szögezte le az osztályvezető főorvos. A Kenézy kórház Patológia osztályán öt szakorvos, egy szakorvos-jelölt és három rezidens dolgozik, a létszámot tekintve - mivel a patológia közismerten hiányszakma - jobban állnak tehát az országos átlagnál - tudtuk meg dr. Kovács Ilonától.