• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Térítési díj a házi segítségnyújtásért

Regionális hírek Forrás: MTI

A gyógyszerkiváltásért, a bevásárlásért, az ügyintézésért továbbra sem kell fizetni.

Februártól térítési díjat kér a házi segítségnyújtásért Zala megyében a szolgálatot működtető Magyar Vöröskereszt helyi szervezete - közölte Baracskai Józsefné megyei igazgató az MTI-vel. A gondozottaknak április elsejéig óránként 80 forintot, azt követően pedig 140 forintot kell fizetniük a jelenleg még térítésmentes szolgáltatásért.

Baracskai Józsefné a döntést azzal indokolta, hogy az állami normatívák csökkenése miatt a folyamatosan növekvő feladatokat már nem tudják ingyenesen ellátni. A gyógyszerkiváltásért, a bevásárlásért, az ügyintézésért továbbra sem kell fizetni, de a "házon belüli" szolgáltatásokért - például takarítás, mosogatás, tálalás, fürdetés, felolvasás - a gondozottaktól térítési díjat kérnek.

A Magyar Vöröskereszt megyei szervezete három kistérségben - Nagykanizsán, Zalakaroson és Zalaszentgróton - csaknem ötszáz idős ember gondozását látja el. A házi segítségnyújtás kiegészül jelzőrendszeres szolgáltatással: a csuklóra csatolható "pánikgombos készüléket" a 65 év felettiek, a fogyatékossággal élők és a pszichiátriai betegek vehetik igénybe. A pályázaton elnyert 800 készülékből eddig 550-et szereltek fel a három kistérségben.

Egy készülékre éves szinten 35 ezer forint projektfinanszírozás jut, de ebből az igazgató szerint nem lehet fenntartani a szolgálatot és működtetni a diszpécserközpontot. A gondozottak a jogszabályok alapján a nyugdíjuk 2 százalékát fizetik ki a napi 24 órás szolgáltatásért, ez tavaly átlagosan 1.600 forintot jelentett egy ellátott számára.

Baracskai Józsefné kiemelte: a megyében egyre több a magányos, idős, beteg ember, s számukra jobb megoldást jelent, ha megfelelő ellátás mellett az otthonukban maradhatnak és nem kell bentlakásos elhelyezést kérniük. A jelzőrendszeres készülék biztonságot ad; a pánikgomb megnyomása után az ügyeletes 30 percen belül a helyszínen van. Életet menthet, ha az elesett, magatehetetlen emberhez időben érkezik a segítség.
Baracskai Józsefné azt is elmondta: akinek a családjában az egy főre eső jövedelem nem éri el a havi 70 ezer forintot és aki mindkét szolgáltatást igénybe veszi, annak továbbra sem kell fizetnie a házi segítségnyújtásért.