• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vizitdíj mentességet kérnek

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Vizitdíj mentességet kérnek az Alzheimer- betegek, ezúttal már az új egészségügyi minisztertől.

Alig iktatták be hivatalába az új egészségügyi minisztert, már levelet vitt számára a posta. A dokumentum feladója ezúttal az egyik legjelentősebb taglétszámú civil betegszervezet volt. A Feledékeny (Alzheimer –kórral és más emlékezetzavarral élő)Emberek Hozzátartozóinak Társasága írásban jelezte Horváth Ágnesnek: „már február 19-én kértük Molnár Lajos minisztertől , hogy mielőbb tegye meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a tartós orvosi kezelést igénylő, gyógyíthatatlan Alzheimer betegek is vizitdíj mentességet kapjanak, ám válasz nem érkezett."

A megoldás azért lenne sürgető, hogy ne súlyosbodjon tovább az a diszkriminatív helyzet, amely e súlyos állapotú betegek amúgy is rendezetlen egészségügyi és szociális pozícióját tovább nehezíti.
Mint azt Himmer Éva, a Társaság elnöke a portálunkhoz is eljuttatott levélben megfogalmazta: a vizitdíj bevezetése óta folyamatosan fordulnak  társaságukhoz azok a gondozó családtagok, akik sérelmezik, hogy az általuk ápolt betegek annak ellenére sem kapnak mentességet, hogy a kormányzati kommunikációban  elhangzott: nem kell vizitdíjat fizetniük a krónikus betegeknek, a tartós orvosi kezelésre szorulóknak, illetve a pszichiátriai betegeknek.

A szervezet azért tartja méltánytalannak és diszkriminatívnak a helyzetet, mert míg négy millió magyar állampolgár részbeni, vagy teljes vizitdíj mentességet élvez, a 8-15 éve súlyos pszichiátriai tünetekkel élő, tartós orvosi kezelést igénylők ebbe a körbe sem kerülhettek be. De nem kapnak ápolási díjat a gondozó családtagok sem, ahogy arra sincs jelenleg lehetőség , hogy az ebben a betegségben szenvedő idős emberek nappali, vagy átmeneti ellátása végre megnyugtatóan rendeződjék.

Levelében az elnök nyomatékosan felhívta Horváth Ágnes figyelmét arra, hogy a vizitdíj csak tovább növeli az amúgy is magas,  napi huszonnégy órás gondozás költségeit. A Társaság meggyőződése szerint az Alzheimer betegek 30-40 évig befizetett járulékukkal, illetve a havi 11500 forintos gyógyszer megtérítésével már eddig is éppen elég önrészt fizettek a közös kaszába. „Éppen ezért úgy véljük, hogy e betegek esetében nincs szükség a fölösleges orvos látogatások számának vizitdíjjal való korlátozására. Az Alzheimer-kórban szenvedőknél ugyanis nem kell attól tartani, hogy indokolatlanul veszik igénybe az ellátórendszert, beszélgetni, vagy esetleg melegedni mennek el az orvoshoz" – állítja Himmer Éva.

A betegszervezet elnöke külön hangsúlyozza: a hozzátartozók egyre gyakrabban panaszolják azt is, hogy hiába lenne lehetőség a három havi gyógyszer adag receptre felírására, a háziorvosok – nyilván a megfelelő információ hiányában – sokszor nem teszik meg a krónikus Alzheimer betegeknek. Így, aztán most havonta nem csak egy alkalommal fizetik a vizitdíjat a háziorvosnak.

Himmer Éva nyomatékosan kérte még az új minisztertől, hogy adjon tájékoztatást a szervezet számára azokról az otthonokról , ahol a demens betegek akár átmenetileg, vagy véglegesen már most is elhelyezhetők. Emellett kérik még azt a már aktualizált kórházi listát, amelyből kiderül: mely intézmények végzik a jövőben az általuk kialakított krónikus osztályokon az Alzheimer-kórban és más demenciában szenvedő betegek ápolását, gondozását. Mindez az információ azért szükséges, mert a Társasághoz naponta forduló és segítséget kérő hozzátartozóknak legalább némi tájékoztatással tudnának szolgálni. Ez utóbbi igényt egyébként azért címezték a miniszternek, mert 2006 júliusa óta képtelenek hozzájutni e számukra fontos információkhoz.