Lassult, de tovább terjed az influenza

Közzétéve: 2011. 02. 16. 15:09 -

• 3 perc olvasás

A hatodik héten csaknem négyszázan kerültek kórházba, 71 beteg intenzívre, 41 lélegeztetőgépre.

Weborvos Archívum

A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint 2011. február 7-13. között az országban kb. 58 000 fő kereste fel orvosát influenzás panaszokkal, 3%-kal többen, mint az előző héten - jelentette az Országos Epimiológiai Központ.

A 6. héten az ország 10 közigazgatási területén emelkedett, 6 területén csökkent és 4 területén nem változott influenzaszerű megbetegedés miatt orvoshoz fordulók gyakorisága az 5. héthez képest. A 100 000 lakosra vonatkoztatott influenzaszerű megbetegedések száma alapján a legérintettebb terület Győr-Moson-Sopron (961 beteg), Pest (873 beteg) és Fejér megye (828 beteg) volt. Az influenza miatt orvoshoz fordulás gyakorisága Bács-Kiskun (369 beteg/100 000 lakos), Csongrád (367 beteg/100 000 lakos) és Komárom-Esztergom megyében (358 beteg/100 000 lakos) volt a legalacsonyabb.

A megbetegedési gyakoriság Csongrád megyében másfélszeresére nőtt, míg Heves és Tolna megyében ötödével csökkent az előző héthez viszonyítva.

A betegek 32,5%-a gyermek, 40,0%-a 15-34 éves fiatal felnőtt, 22,4%-a középkorú, 5,1%-a 60 éven felüli volt. A korspecifikus morbiditás a 10-14 évesek között volt a legmagasabb (1 349,3%ooo), ezt követte a 6-9 évesek és a 3-5 évesek érintettsége (1 237,0%ooo, illetve 1 167,0%ooo). A korspecifikus morbiditás változása a 2 évesnél fiatalabbak között volt a legjelentősebb, több mint másfélszerese az előző héten tapasztaltnak.

A kórházi influenzajelentő szolgálat adatai szerint a hatodik naptári héten influenza, illetve influenzaszerű megbetegedés miatt 393 fő kórházi felvétele vált szükségessé, 26%-kal több mint az előző héten. A kórházba utalt betegek 22,1%-a gyermek, 63,9%-a a 15-64 évesek, míg 14,0% a 65 éven felüliek korcsoportjába tartozott.

71 új beteg részesült intenzív ellátásban az előző heti 65-tel szemben. A gépi lélegeztetést igénylő betegek száma (49) hasonló volt az 5. héten regisztrálthoz (48).

A jelenlegi szezonban 2011. február 13-ig összesen 18 influenza megbetegedéssel összefüggésbe hozható halálesetről értesült az ÁNTSZ. Az elhunyt személyek közül 15 betegnél az influenza A(H1N1)2009 vírus és 3 betegnél az influenza B vírus kóroki szerepét igazolták az elvégzett virológiai vizsgálatok. A meghaltak közül egy fő az öt éven aluliak, 10 fő a 35-59 évesek, 7 beteg pedig a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott. 14 felnőtt egy vagy több krónikus betegsége miatt az influenza szempontjából fokozottan veszélyeztetett volt, ebben a szezonban influenza elleni védőoltásban nem részesült, 3 elhunyt esetében a vizsgálatok még nem zárultak le.

A 6. héten 10 gyermekközösségben előfordult légúti járványról értesült az ÁNTSZ. A megbetegedések halmozódása az ország 7 közigazgatási területén 6 óvodát, 2 általános iskolát és 2 bölcsődét érintettek. Győr-Moson-Sopron (4), Jász-Nagykun-Szolnok (2), Bács-Kiskun, Fejér, Hajdú-Bihar és Heves megyében (1-1) regisztrálták az influenzaszerű
megbetegedés közösségi halmozódását. Hat járványban történt mintavételezés: a jelentés írásáig egy esetben a 2009-es pandémiás influenza A vírus jelenlétét igazolták a megbetegedettektől származó minták vizsgálata során. Egy járványban az influenzavírusok kóroki szerepét nem igazolták az elvégzett vizsgálatok és 4 járvány esetében a vizsgálatok folyamatban vannak.

2011. 6. hetében 10%-kal kevesebb influenza-gyanús betegtől származó minta érkezett a virológiai laboratóriumokba az előző hetihez viszonyítva. A héten feldolgozott 457 vizsgálati anyag virológiai vizsgálata során összesen 111 esetben igazolták az influenzavírusok jelenlétét [108 influenza A(H1N1)2009, 2 influenza B és 1 influenza A (szubtípus meghatározás folyamatban)].

A sentinel orvosok által az OEK Légúti vírus osztályára beküldött 162 vizsgálati anyag közül 14-ben influenza A(H1N1)2009, egy esetben influenza B vírust azonosítottak. Az influenza-pozitivitási arány (9,2%) volt. A hagyományos (diagnosztikus célú) beküldés keretében érkezett 295 mintából 94 bizonyult influenza A(H1N1)2009, 1 influenza A (NT), illetve 1 influenza B vírus szempontjából pozitívnak (32,5%).

Összegzés: A klinikai és a virológiai adatok értékelése alapján megállapítható, hogy Magyarországon a 6. héten is az ország valamennyi területére kiterjedő, magas intenzitású az influenzajárvány. Az országos morbiditás 587,8%ooo-nek bizonyult, továbbra is a 2009-es pandémiás influenzavírus a domináns kórokozó.

2010.40-2011.06. hét között 2 665 vizsgálati anyagot dolgoztak fel az OEK Légúti vírus osztályán és az ÁNTSZ területi laboratóriumaiban. A 6. héten megerősített új esetekkel a 2009-es pandémiás influenzavírus-pozitív minták száma 368-ra, az influenza B-pozitív minták száma 22-re emelkedett.

Kövess minket!

influenza 2010/2011
Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek