Megtalálták a tuberkulózis gyógymódját?
Közzétéve: 2009. 10. 05. 11:24 -
• 1 perc olvasásKözzétéve: 2009. 10. 05. 11:24 -
• 1 perc olvasás
Az Iowa Egyetem kutatói felfedeztek egy olyan enzimet, amely a tuberkulózist rezisztenssé teszi az emberi immunrendszerrel szemben.

A szakemberek ugyanakkor megtalálták a módját annak is, hogy hogyan semlegesíthetik ezt az enzimet. A módszerrel vélhetőleg egy napon gyógyítható lesz a tuberkulózis.
A Mycobacterium tuberculosis nevű baktérium, amely a tuberkulózist okozza, évente 1,5-2 millió ember haláláért felelős. Reuben Peters biokémikus professzor és csapata azon dolgozik, hogy csökkentsék ezt az arányt.
Amikor az emberi szervezet egy fertőzéssel találkozik, védekezőrendszere igyekszik elpusztítani a betolakodó mikroorganizmusokat. A védekezésben kulcsszerepet játszó makrofág sejtek elvileg a Mycobacterium tuberculosist is képesek hatástalanítani.
Peters rájött, hogy a Mycobacterium tuberculosis egy olyan defenzív molekulát termel, amely lehetetlenné teszi a makrofág sejtek számára, hogy elpusztítsák a mikrobákat. A defenzív molekulának a kutatócsoport az edaxadiene nevet adta.
A következő lépés az volt, hogy semlegesítsék az edaxadiene-termelő enzimeket, hiszen ezáltal a tuberkulózis-sejtek nem lesznek annyira ellenállóak a makrofág sejtekkel szemben.
Peters úgy véli, megtalálta a megoldást. „Vannak inhibitoraink (gátló szereink), amelyek a laboratóriumi kísérlet során hozzákapcsolódtak az egyik edaxadiene-t termelő enzimhez."
És noha találni egy olyan inhibitort, amely az emberi szervezetben is működőképes és képes elpusztítani a tuberkulózis baktériumot, legalább egy évtizedbe telik, Peters szerint már egy százaléknyi siker 15-20 ezer ember életét mentheti meg évente, ezért mindenképpen folytatják
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek