Nem engedélyezett szer étrend-kiegészítőben
Közzétéve: 2009. 03. 03. 11:00 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2009. 03. 03. 11:00 -
• 2 perc olvasás
Nem érkezett Magyarországra a nimesulid tartalmú termékből, de az interneten még hozzáférhető, így veszélyes.

Svédország riasztotta az Európai Bizottságot az Unió gyorsvészjelző rendszerén keresztül (RASFF), hogy étrend-kiegészítőben nem engedélyezett szert, nimesulidot mutattak ki.
A nyersanyag valószínűleg Indiából származik, az étrend-kiegészítőt Mexikóban állították elő, a kapszulázást az Egyesült Államokban végezték. A Fortodol nevű termékből Dániába, Finnországba, Norvégiába és Svédországba szállítottak. A bejelentés fogyasztói panasz alapján történt. A termék fogyasztása kapcsán 4 májelégtelenséggel járó halálos kimenetelű esetet rögzítettek. A norvég hatóságok 2008 októberében 5 kapcsolódó májkárosodást jelentettek, ebből egy végződött halállal - figyelmeztet közleményben a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal.
A nimesulid egy nem szteroid gyulladáscsökkentő, melynek szedésével összefüggésben több esetben fordult elő májkárosodás, ezért az írek 2007-ben felfüggesztették a nimesulidot tartalmazó gyógyszerek engedélyezését. Az EMEA (European Medicines Agency) az Európára kiterjedő tilalmat nem tartotta indokoltnak, de a kockázat csökkentése érdekében a használat idejét korlátozta. A hatóanyag az étrend-kiegészítő összetételében nem volt feltüntetve. A terméket a piacról kivonták.
A RASFF rendszeren keresztül érkezett információk alapján a termékből hazánkba nem érkezett. Tekintettel azonban arra, hogy e termék az Interneten keresztül hozzáférhető, elővigyázatosságból a HIvatal felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy ne vásároljanak ebből a termékből. Interneten történő rendelés előtt mindig győződjenek meg arról is, hogy az adott honlapon fel van-e tüntetve a terméket forgalmazó vállalkozás neve, elérhetősége (címe, telefonszáma). Ez főként akkor fontos, ha először rendelünk valahonnan. Előfordul ugyanis az, hogy olyan cégek hirdetik szolgáltatásaikat és termékeiket, melyeknem nem szerepelnek a nyilvántartásban, és megfelelő szakmai ismeretek hiányában olyan termékeket kínálnak, melyek fogyasztása veszélyes lehet.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek