Pollenek mennek - a parlagfű marad
Közzétéve: 2008. 09. 09. 09:44 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2008. 09. 09. 09:44 -
• 2 perc olvasás
A levegőben mért összepollenszám 60 százaléka parlagfűből származik, a többi allergén mennyisége már csökken.

A 35. héten tovább csökkent az összpollenterhelés, a tendencia alól az egyetlen kivétel továbbra is a parlagfű (Ambrosia), melynek pollenkoncentrációja közel 30%–kal emelkedett, és mely az összpollenszám több mint 60 %–át adja. A legmagasabb napi parlagfű koncentrációt Nyíregyházán és Szegeden regisztrálták, de Mosdós kivételével egyetlen olyan állomás sem volt, ahol ez a paraméter nem haladta meg a nagyon magas szint határértékét - áll az ÁNTSZ Aerobiológiai Hálózatának jelentésében.
Tovább csökkent a csalánfélék (Urticaceae) virágporának mennyisége, bár az összpollenterhelésnek még mindig a 30 %–át teszi ki – országszerte magas, Békéscsabán, Kecskeméten, Mosdóson és Salgótarjánban közepes koncentrációban volt jelen a csapdákban. Tovább csökkent a kender (Cannabis) pollenszórása is – közepes szintet csak Kecskeméten, Szegeden és Szolnokon mértek, a többi állomáson közepes vagy alacsony koncentrációban, illetve nem monitorozták.
Kis mértékben csökkent a libatopfélék (Chenopodiaceae) virágporának koncentrációja – magas szintet egy állomáson sem, a legtöbb helyen közepes, 7 állomáson alacsony szintet detektáltak. Az átlagos tendenciától eltérően a pázsitfűfélék (Poaceae) pollenjének mennyisége emelkedett, bár csak kis mértékben – Szekszárdon magas, a többi városban közepes, illetve alacsony koncentrációban volt jelen a csapdákban.
Nagyon erősen (a felére) csökkent az üröm (Artemisia) virágpor szórása – a legtöbb helyen alacsony, 6 városban közepes szintet ért el, magas szintet sehol nem regisztráltak. Kis mértékben tovább csökkent az útifű (Plantago) pollenkoncentrációja is – közepes szintet egy állomáson sem detektáltak, országszerte alacsony szintet mértek.
Az allergén gombaelemek légköri koncentrációja emelkedett – az állomások többségénél nagyon magas szintet ért el, csak 6 helyen regisztráltak ennél alacsonyabb értékeket.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek