Stroke: hatott a figyelmeztetés
Közzétéve: 2009. 06. 10. 16:42 -
• 3 perc olvasásKözzétéve: 2009. 06. 10. 16:42 -
• 3 perc olvasás
A kampánynak köszönhetően megnőtt a vérrögoldások száma, a betegek sokkal hamarabb hívnak segítséget.

Mint arról lapunk is beszámolt, a Magyar Stroke Társaság április elsejétől országos kampányt indított, ezzel is felhívva a társadalom figyelmét a stroke veszélyére, az időablak jelentőségére. Az időfaktor fontosságát jelképezte a kampány jelmondata is „Stroke - Ne késlekedj" -" Minden perc számít". Mint a felmérések mutatják, még mindig nagyon sokan nincsenek tisztában a Stroke tüneteivel, szívesen várnak, gondolván, hogy másnapra kialusszák a rosszullétet, nem is számítva arra, hogy ezzel mekkora bajt okoznak nemcsak maguk, hanem a közvetlen környezetük és a társadalom számára is.
Számtalan tünet jelzi a Stroke érkezését, ezek a hirtelen kialakuló féloldali végtaggyengeség, bénulás, ernyedt, zsibbadt arcél (arcizmok, kar, láb bénulása az egyik testfélén), hirtelen kialakuló beszéd megértési zavar, szóformálási nehézség, hirtelen bekövetkező látászavar, mint kettős látás, látótér kiesés, látásvesztés vagy csökkenő látásélesség, hirtelen egyensúlyvesztés, szédülés, koordinációs zavarok, a térérzékelés hirtelen elveszítése, hirtelen memóriazavar.
A Társaság szerette volna, hogy a kampány hozzájáruljon a Magyarországon egyre nagyobb teret hódító Stroke visszaszorításához, a szélütést kísérő szövődmények csökkentéséhez, az azonnali orvosi ellátáshoz, különös tekintettel, az azonnali vérrögoldásra.
Dr. Valikovics Attila a B-A-Z megyei Kórház Stroke Osztályának vezetője úgy véli, hogy a kampánynak köszönhetően megnőtt a vérrögoldások száma, a betegek sokkal hamarabb hívnak segítséget, ezáltal időben kapják a megfelelő orvosi ellátást.
Dr. Pápai György az OMSZ Kelet-Magyarországi orvosigazgatója is hasonló véleményen van, az elmúlt két hónapban, mint mondta megnőtt a hívások száma, több beteg került időben a Stroke osztályra, ezáltal több ember életét sikerült megmenteni. Akkor örülne igazán, ha minden stroke beteg időben megkapná a kezelést, ennek azonban az a feltétele, hogy a tünetek észlelésekor azonnal hívják a 104-t. Egy biztos, hogy ebben a régióban országosan is példaértékű a Stroke Osztály valamint a mentőszolgálat együttműködése, mely az egyedileg kialakított, jól működő modellnek köszönhető.
A Stroke Napon zajló városligeti rendezvény is sikert hozott, a szűrésre jelentkezők száma elérte a 9000-t és sokan keresték fel az egészségügyi tanácsadó sátrakat.
A „Ne késlekedj!" kampányt megelőzően megkérdezték az utca emberét, milyen ismeretekkel rendelkezik a stroke-ról. A 160 megkérdezettnek csupán az egyharmada tudott arra a kérdésre válaszolni, melyek a stroke tünetei. Ugyanez volt az arány a 3 órás időablak és a mentők hívásának fontosságára vonatkozó kérdések esetében is.
Az egyhónapos kampány után, a Stroke Napján újabb felmérést végeztek, melyből egyértelműen kitűnik, hogy a rendezvényen megkérdezett 518 résztvevő már sokkal tájékozottabb volt.
A név nélküli, 6 kérdésből álló kérdőív segítségével végzett felmérésben 518, harminc év feletti, a Stroke Napra kilátogató válaszait dolgozták fel. A válaszadók: 175 férfi (33,8%) és 343 nő (66,2%), átlagos életkoruk 51,2 év, a legidősebb kérdőívet kitöltő most töltötte be 83 évet. A kutatásban részt vevők 8,0%-a városban, 92%-a a fővárosban él. Legmagasabb iskolai végzettség szerinti megoszlásuk: általános iskolát végzett 11,2%, szakiskolát végzett 19,3%, érettségizett 45,3%, felsőfokú végzettségű 24,2%.
A megkérdezettek 79%-a tisztában van a stroke jelentésével, a férfiak 76%-a, a nők 82%-a. A nők 81% ismeri a stroke tüneteit, addig a férfiak alig érik el a 60 %-ot. A válaszadók 77%-a a 3 órás időablakon belül orvoshoz fordulna, 23% azonban csak 48 órán belül kérne segítséget, a megkérdezettek 75%-a hívná azonnal a mentőt, 25% máshoz fordulna.
Sajnos még mindig „csak" a lakosság 76%-a tudja pontosan a mentők telefonszámát, a nők 79%, a férfiak l 73%), további 14% az általános segélyhívó számot tárcsázná, és csupán a maradék 10% hívná a rendőrséget vagy a tűzoltókat.
A szélütés kockázati tényezőit illetően 76% adott pontos választ. A válaszadók 72%-a hallott a kampányról, a többség a TV-ben látta a felhívást, míg a megkérdezettek egyharmada internetes egészségügyi portálról értesült róla.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek