• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Öngyilkosságok: így kellene tudósítania a médiának

Címoldal

A médiabiztos szakmai egyeztetést kezdeményez az öngyilkosságokról szóló tudósítások miatt.

Az utóbbi időben közzétett, öngyilkosságokról szóló "szenzációhajhász" tudósítások miatt Bodonovich Jenő média- és hírközlési biztos egyeztetést kezdeményezett nyolc szakmai érdekképviseleti szervezet bevonásával - közölte a Média- és Hírközlési Biztos Hivatala csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a biztos az eljárást a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének egyes internetes hírportálokat és egy tévéadót érintő panasza alapján indította el, amelyhez a Lélekben Otthon Alapítvány is csatlakozott. A szervezetek szerint az utóbbi időben egyes tudósítások az öngyilkosságot olyan nemkívánatos módon jelenítették meg, amelyek krízishelyzetben lévő embereket arra ösztönözhettek, hogy önmaguk ellen forduljanak.

A közleményben az áll: a tudósításokban a helyszín bemutatása, az elkövetési mód ismertetése, az öngyilkosság vélt vagy valós okainak találgatása, az öngyilkosságnak mint a szülőket megbüntető bosszúnak bemutatása ellentétben áll az Egészségügyi Világszervezet (WHO), valamint a média- és hírközlési biztos 2012 márciusában közzétett ajánlásával. Ez a megjelenítési mód az olvasók, nézők jelentős részének érdeksérelmét eredményezte - tették hozzá.

A panaszos egyesületek azt is kifogásolták, hogy a tudósításokban nem szerepelt a krízishelyzetben lévők részére rendszeresített telefonszám, amelyen szakemberek nyújtanak segítséget a rászorulóknak.

A média- és hírközlési biztos az egyeztetési eljárásról a médiatörvény előírásainak megfelelően tájékoztatta az érintett médiumokat is - közölték.

A tájékoztatás szerint a biztos az eljárás során a nézői, olvasói érdekek képviseletében javaslatot fog kidolgozni a témában tavaly kiadott ajánlása alapján. Figyelembe veszi a szakmai szervezetek és az érintett internetes hírportálok, valamint a televízió észrevételeit is.

Mint írták, a biztos a médiatörvény előírásai alapján az egyeztetési eljárásba bevonta a Magyar Lapkiadók Egyesületét, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületét, a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesületét, a Magyar Újságírók Országos Szövetségét, a Magyar Katolikus Újságírók Szövetségét, a Protestáns Újságírók Szövetségét, a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségét és a Magyar Újságírók Közösségét.

Bodonovich Jenő tavaly márciusban közzétett ajánlása szerint az öngyilkosságok sajtóbemutatásakor kerülni kell a módszer leírását, a helyszín részletes bemutatását, az okok találgatását, és minden esetben fel kell hívni a figyelmet a segítő szervezetekre, a segélyvonalakra.