• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Halálos gyógyszerek

Egészségmagazin Forrás: Medipress

A gyógyszerek mellékhatásai hetedik helyen szerepelnek a halálozási okok között - állítják svéd kutatók.

A British Journal of Clinical Pharmacologyban közölt tanulmány szerint az összes halálozás 3 százalékát erre lehet visszavezetni. Az esetek kétharmadában belső vérzés lép fel a betegnél, de gyakran fordul elő, hogy a mellékhatások agyvérzéshez vagy valamilyen és a szív- és keringési betegséghez vezetnek.

Már egy korábbi tanulmányból az derült ki, hogy a kórházra szoruló betegek több mint 5 százaléka gyógyszer miatt szorul orvosi kezelésre. Azonban akkor a halálozási arány csak 0,15 százalék volt.

A kutatók a korábbi tanulmányoktól eltérően nem a halotti bizonyítványok adataira hagyatkoztak, amelyek ebben e tekintetben pontban megbízhatatlanok. Minden hetedik halálozást elemeztek, ami 2001-ben Svédország három megyéjében történt.

Az eredmény: a vizsgált 1574 halálozásból 49-nél (3,1 százalék) fennáll az a gyanú, hogy halálos gyógyszer-mellékhatás történt. A leggyakoribb eset, hogy belső vérzés lépett fel (37 százalék), de előfordult agyvérzés (29 százalék), a szív- és keringési betegség (10 százalék), egyéb vérzés (8 százalék) valamint egy veseelégtelenség (6 százalék) is.

A leggyakrabban olyan gyógyszerek okoztak problémát, melyekben antitrombotikus hatóanyagok vannak (63 százalék), ezt követték a nem szteroid gyulladáscsökkentők (18 százalék), az antidepresszánsok (14 százalék) és a szív- és keringési gyógyszerek (8 százalék). A vizsgált 639 halálozásból, 41-et gyógyszer-mellékhatásra vezettek vissza.

A számok mindenesetre nem jelentik azt, hogy a betegek még ma is életben lennének, ha nem vették volna be a gyógyszereket- állítja a tanulmány. Ezek a gyógyszerek ugyanis sokszor életmentő funkcióval bírnak, mások elhagyása pedig a kezelés meghosszabodását és hatékonyságának csökkenését jelenthette volna. Mégis, az elkerülhető halálozások aránya magas lehet. A tanulmány szerzője ezt 18 és 70 százalékra becsüli.

A British Journal of Clinical Pharmacology szerint a probléma egyik fő kiváltó oka az orvosok rossz képzése saját szakterületükön. Elképzelhető az is, hogy a beteg felvételekor valamilyen hiba történt. Maga a tanulmány nem kísérli meg az okok kutatását. Mindenesetre úgy tűnik, hogy az orvosok alulbecsülik a gyógyszerek kockázatát és sok beteg számára nem világos, hogy az elterjedt és régen bevezetett szerek bevétele is, mint az Aszpirin halálos lehet.

Legolvasottabb cikkeink