• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Szivós Marci teljesen meggyógyulhat! - exkluzív vlv-interjú Merkely professzorral

Lapszemle Forrás: vlv.hu

Életmentő beavatkozást végeztek Szivós Mártonon szombatra virradóra.

A vlv-nek részletes interjút adott a történtekről Merkely Béla professzor, a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központ igazgatója, aki éjszaka maga döntött a beavatkozásról, s az analízisben is részt vett.

- Ez egy életmentő műtét volt. Dicsérni kell a vízilabdásokat, Marci kollégáit, az edzőt, mindazokat, akik a környezetében voltak, meg magát Marcit is, hogy nem mentek el emellett a dolog mellett, hanem úgy döntöttek, hogy azonnal kórházba kell menni.

Ami nehézséget okozott, az az volt, hogy az EKG-leleten az infarktus jelei egyértelműen nem voltak láthatók, de a hozzáértők így is gyanúsnak találták a panaszokat, Gábor Tóni is (a válogatott csapatorvosa - a szerk.), a mentőorvosok is mondták, hogy jobb, ha bemegy a kórházba. Ugyanakkor nem volt egy zajló, folyamatban lévő infarktus. Ami történt, az - élettanilag, orvosilag nézve - az infarktus kezdeti stádiuma. Minden infarktus úgy keletkezik, hogy az ér falában egy, azaz egy felrakódás megreped. És arra a megrepedt falra elindul az érelzáródási folyamat. De ez Marci esetében nem komplettálódott, tehát nem volt elzáródva az ere, amikor beérkezett a klinikára és megvizsgálták. Természetesen a nagy valószínűség az, hogyha nem megy be, akkor elzáródik teljesen és abban az esetben nagy baj lehetett volna, különösen ha nem kerül azonnal kórházba. Tehát ezt az állapotot úgy nevezném, hogy "az infarktus előszobája" vagy annál "egy kicsit beljebb".

- Akkor emiatt kellett a katéteres műtét...

- Persze, mert ez belógott az érbe. Lehetséges, hogy ha öt perccel később csináljuk, addigra már teljesen elzáródik az ér, lehet, hogy még egy órát bírta volna.

- Egy ilyen orvosi beavatkozásnak mik a következményei...?

- A koreai háború óta tudjuk, amikor fiatalon elhunyt katonákat boncoltak, hogy már húszévesek szervezetében is van felrakódás az éren. Most végignéztem Marci leleteit és azt láttam, hogy neki csak ez az egy felrakódása volt, amit most egy hálóval lefedtünk. Egyébként az ő esetében műanyag hálót alkalmaztunk erre a célra, nem fémet, s ez idővel felszívódik. Tehát úgy fog gyógyulni, hogy még a helye sem lesz meg, s fémháló sem marad bent. Ez mindenképpen jó hír. Meggyőződésem, hogy folytathatja a pályafutását, ez szinte biztos. Hogy mikortól..., ezt nem lehet tudni. Ez egy minimális elváltozás, MR-rel sem lehet kimutatni, annyira korán sikerült elkapni. Bizonyos biomarkerek segítségével, vérvétellel ilyenkor igazolni tudjuk, hogy a szívizom szenvedett egy kicsit, körülbelül fél órán át, de ez összességében nem is lesz kimutatható bármilyen képalkotó vizsgálat során.

További részletek a teljes interjúban

Legolvasottabb cikkeink