• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Gigainfláció miatt szenvednek a kórházak

Lapszemle 2023.10.07 Forrás: economx.hu
Gigainfláció miatt szenvednek a kórházak

A kórházi beszállítók számára megnyugtató lehet, hogy heteken belül valamilyen megoldás születhet a kórházi adósságállomány rendezésére.

Az energiaárak emelkedése és a gyógyszerinfláció is jelentős felhajtó hatással bír az egészségügyben, többek között erről is beszélt Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár az Index és az ATV közös podcastjában. A kórházi adósságokkal kapcsolatban elmondta: heteken belül megoldás születhet, írja az economx.hu

A budapesti szuperkórház előkészítő munkálatai zajlanak, amint a gazdasági helyzet megengedi, akkor elindulhat az építkezés is. De amíg a gazdasági helyzet nem teszi lehetővé egy új kórház építését, addig a betegellátást optimalizálják. Persze jobb lenne 130 éve épült rossz műszaki állapotú kórházak és az abban lévő elavult műszerek helyett egy újabb modernebb intézményi hátteret biztosítani a fekvőbeteg-ellátás részére. Egy olyan egészségügyi rendszert építenek, ami önfenntartó és képes monitorozni önmagát.

Az egészségügyben jelenleg közel 100 milliárdos adósságállományt görgetnek maguk előtt a kórházak, aminek egyrészt a pazarlás az oka, másrészt pedig az infláció sokkal magasabb az egészségügyben, mint az élet más területén.

Rónai Egon műsorvezető azt mondta a várólistákkal kapcsolatban a beteg sokszor azt a választ kapja, hogy majd akkor műtik meg, amikor a kórház megkapja a finanszírozást hozzá, de Takács Péter szerint ez nagyon sarkos megfogalmazás. A humánerőforrás finanszírozására nagyon sok pénzt tettek bele. Bértámogatásra 2019 első félévében 12 milliárd jutott, 2023 első félévben 209 milliárd forintot kaptak az OKFŐ által fenntartott intézmények. A gyógyszerinflációval kapcsolatban pedig elmondta, amíg 2019 első félévében 31 milliárd jutott a gyógyszerekre, 2023 első félévében 64 milliárd forint. Vannak olyan tételek, mint a gyógyszer-, és az energiaárak, amikre a kórházaknak kevés ráhatása van.

2013-tól figyelnek oda a várólisták csökkentésre, utóbbi időszakban 80 ezren vártak műtétre, míg a legrosszabb covid-19-es időszakban is csak 43 ezerre nőtt a várakozó betegek száma. A várólisták soha nem lesznek "nullán". Ha ma két hónapon belül sor kerül a beteg műtétjére az vállalható – tette hozzá Takács Péter. Most példádul 13 ezren várnak szürkehályog-műtétre, a betegek többségét két hónapon belül megműtik. Összesen egyébként szeptemberi adatok szerint több mint 40 ezren vannak a várólistákon.

A kórházi beszállítók számára megnyugtató lehet, hogy heteken belül valamilyen megoldás születhet a kórházi adósságállomány rendezésére, már a Pénzügyminisztériummal zajlanak a konstruktív tárgyalások, mondta Takács Péter.

További részletek az economx.hu-n

Legolvasottabb cikkeink