• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Gyógyszerpiaci trend: csökkenés és stagnálás

Lapszemle Forrás: Medical Online

A gyógyszer kiskereskedelemnek körülbelül 20 milliárd forint azonnali külső forrásra lenne szüksége.

Sok jó nem várható a nemzetközi gyógyszerpiacon, s ez nálunk sincs másként. Ez utóbbi a magángyógyszerészek konferenciáján derült ki, ahol az is elhangzott: azonnali 20 milliárdos tőkeinjekcióra – külső forrásra – lenne szüksége a patikáknak. A Medical Online tudósított.

Úgy tűnik, hogy a gyógyszerpiac nagy- és kiskereskedői közötti árrés átcsoportosítás okozta feszültség a felek minden igyekezte ellenére sem múlt el nyomtalanul. Legalábbis erre utal, hogy a Gyógyszerészek XXII. Országos Konferenciáján – amelyet a hét végén rendezett meg Siófokon a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége – több órás programot szenteltek e témának.

Miért támogatta az Magyar Gyógyszerész Kamara, hogy a nagykereskedők árréséből 3,2 milliárd forintot csoportosítsanak át a patikákhoz? – tette fel önmagának a kérdést az MGYK elnöke, hozzátéve: az intézkedés 6,5-7 százalékos árrés-emelkedést jelent a támogatott gyógyszerek körében. Hankó Zoltán kitért arra is, hogy egyes vélemények szerint a kamara nemcsak támogatta, hanem kimondottan kezdeményezte a nagykereskedőktől történő átcsoportosítást.

Ami az okokat illeti: miközben a gyógyszernagykereskedők árrése 2008 óta folyamatosan nőtt, a patikai kiskereskedelmi árrés stagnált, sőt, 2011 utolsó negyedévében csökkent. Ezzel egyidejűleg a kis- és nagykereskedők közötti árrésmegoszlás az utóbbiak javára változott – ugyancsak 2008-2011 között. Az elmúlt hetekben az MGYK vezérkara külön-külön is tárgyalt a nagykereskedőkkel, illetve szövetségükkel, s ennek során négy kérést terjesztettek elő: ne nyúljanak a kispatikák szerződéseihez, vegyék figyelembe a patikák likviditási lehetőségeit, preferálják a régi és jól fizető ügyfeleiket, továbbá minden gyógyszertár pozitív szaldóval jöjjön ki az új helyzetből.

A válaszokból kiderült, hogy az első három kérést igyekeznek akceptálni, a negyedikre viszont nem vállalnak garanciát a nagykereskedők.

A gyógyszergyártás, forgalmazás illetve a nagykereskedelem hazai területén egyaránt jelentős szerepet betöltő TEVA Magyarország Zrt. Humantrade Nagykereskedelmi divíziójának kereskedelmi igazgatója elmondta, a piac összértéke 10 százalékot zuhant, a TEVA esetében – amely generikus cég – ez félévente jelent 10 százalékos csökkenést. Ennek tudható be, hogy a promóció,
illetve a kedvezmények mértéke is mérséklődik. A nagykereskedői margin 5,4 százalékra csökkent, ennek 1,5 százalékát „viszi el" a szállítási költség – évente közel 6 millió kilométert tesznek meg -, 2 százalékba „kerül" a raktározás, s közel 1,5 százalékot fordítanak engedményekre.

A nyereség így lényegében 0,4 százalékra zsugorodik, adta össze a tételeket Dévényi Róbert, hozzátéve, hogy ezt a 400 milliós nyereséget is elvihetik a várható patikai csődök. A Humantrade gyógyszertári kintlevősége 16 milliárd, s ebből 10 milliárd forint a lejárt tartozás.


A hazai piac jellemzői: növekvő költségek – csökkenő jövedelmezőség, a jogszabályi környezet bizonytalansága, csökkenő vásárlóerő, s konfliktusok sora a nagy- és kiskereskedők között – különösen az utóbbi hónapokban.  Melyek azok a lépések, amelyeket ez utóbbiak közösen megtehetnek? Feller Antal szerint érdemes a költségekre, az engedményekre, árrésre, kedvezményekre, nagykereskedelmik szerződésekre, beszerzési szövetségekre, az árbevételre koncentrálni. Bővíthetőnek vélte a patikában árusított termékek palettáját, amelyek javíthatják a forgalmat és az árbevételt. A Hungaropharma vezérigazgatója úgy véli, érdemes a franchise típusú együttműködésekre fókuszálni. A patikák-nagykereskedők kapcsolatában fontos felülvizsgálni a rendelési, s tudatos készletgazdálkodással a szállítási gyakoriságot is.

A Magángyógyszerészek Országos Szövetsége (MOSZ) elnöke, Mikola Bálint szerint a jelenlegi kátyúból csak együtt képesek kimászni a gyógyszerpiac szereplői, s éppen azért káros az árrés-átcsoportosítás közüli mizéria, mert belülről veri szét a rendszert. Ha baj van a költségvetéssel, a politika első útja a gyógyszerkasszához vezet, hiszen itt világos adatok, konkrét számok vannak. Mikola úgy látja, ezért veszélyes, ha megszűnik az egészségpénztár, s a kincstár veszi át a büdzsét, mert akkor innen rögtön el lehet venni pénzt költségvetési hiány esetén.

A gyógyszer kiskereskedelemnek körülbelül 20 milliárd forint azonnali külső forrásra lenne szüksége, mondta a MOSZ elnöke, aki szerint most elsősorban a patikák gazdasági stabilizálására, megmaradásának biztosítására kell koncentrálni, mert csak egy erős gyógyszertári rendszer képes megfelelő szakpolitika folytatására.

Legolvasottabb cikkeink