• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Szócska a gondviselésre bízza a betegeket

Lapszemle Forrás: nepszava.hu

Az új kocsikat decemberben kezdik majd el gyártani, ráadásul az államtitkár és az OMSZ vezetése hallgat arról, hogy eközben 120 mentőkocsi januárban leáll.

Bármikor, bármi megtörténhet ma az állampolgárokkal, az egészségügyi kormányzat ugyanis nem vállal semmiféle felelősséget az ellátásukért. Ez következik legalábbis Szócska Miklós nyilatkozatából, mely szerint: „aki hisz a gondviselésben, az el tudja fogadni, hogy bármikor bármi megtörténhet vele". Az egészségügyi államtitkár ezt a Hír24-nek mondta kedden, egy novemberi békásmegyeri tragédia ügyében. Egy 38 éves nőhöz ugyanis csak 40 perc alatt ért ki a mentő, az asszony viszont addigra meghalt – olvasható a Népszava – online oldalán.

Szócska a Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság elnökének nyilatkozatára reagált a hírportálnak; Berényi Tamás szerint a fiatal nő drámája az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) jelenlegi működésének következtében bármikor, bárkivel megtörténhet.
Az államtitkár épp sajtótájékoztatót tartott Kistarcsán, hogy új mentőkocsikról és mentőállomásokról számoljon be. Az eseménynek nem volt aktualitása, hiszen nem most adták át a kocsikat, sőt, az idevágó szerződéseket sem most írták alá, ez mindössze egy kampányesemény volt, ahol elmondhatta: hamarosan 178 új autót kap az OMSZ, így Szócska szerint az ország területének 90 százalékán negyed órán belül megérkezik majd a mentő.

Csakhogy az új kocsikat decemberben kezdik majd el gyártani, ráadásul az államtitkár és az OMSZ vezetése hallgat arról, hogy eközben 120 mentőkocsi januárban leáll, ezeket ki kell vonni a betegszállításból, hiszen betöltik a 13. évet.

Az OMSZ-nál már ma is komoly gondok vannak. Nincs elég szakember, a túlóraszabályok miatt pedig azok sem vállalhatnak túlmunkát, akik nem hagyták ott a céget. Így a kocsik állnak, vagy orvos nélkül, kizárólag mentőápolókkal indulnak a betegekért, akikhez – állapottól függően – utólag hívják ki az orvosokkal „felszerelt" rohamkocsikat. Mindez Budapesten is problémát jelent, nemhogy vidéken, ahol esetenként 50–60 kilométerről kell „utánhívni", így általában fél óránál többet kell várni az orvosra.

De a – mentősök szerint „luxushelyzetben" lévő – fővárosban sem sokkal jobb a helyzet: a 13 mentőállomásból mindössze 5-ről indulnak orvosokkal ellátott rohamkocsik, napi 6-7 autó pedig azért áll a garázsban, mert nincs megfelelő személyzet. Így a budapesti mentőirányítók naponta küzdenek meg azzal a problémával, hogy nemcsak nem ér ki a mentő negyedórán belül, de a hívások 30 százalékában 15 perc alatt el sem tudják indítani a kocsit.

Legolvasottabb cikkeink