• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Fejlődő immunológiai ellátás a Debreceni Egyetemen

Regionális hírek 2024.04.24 Forrás: Unideb.hu
Fejlődő immunológiai ellátás a Debreceni Egyetemen

A két intézmény szoros együttműködésének köszönhetően hatékonyabb lehet a betegutak szervezése.

Az immunológiai betegek korábbinál is magasabb színvonalú ellátását szolgálja a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában a május elsejével megalakuló Reumatológiai és Immunológiai Klinika, valamint a Belgyógyászati Immunológiai Központ. A két intézmény szoros együttműködésének köszönhetően hatékonyabb lehet a betegutak szervezése, a páciensek gyorsabban juthatnak a megfelelő kezeléshez. A szervezeti egységek vezetőinek kinevezését Szabó Zoltán professzor, a Klinikai Központ elnöke adta át.

 A Reumatológiai Klinika 2021-ben vált önálló klinikává. Az intézményben az alap reumatológiai szakrendeléseken ellátják a népbetegségeknek tekinthető degeneratív mozgásszervi kórképeket (például: arthrosis, spondylosis, osteoporosis), valamint a II-III. progresszivitási szinten mintegy négyezer beteget gondoznak gyulladásos vagy autoimmun reumatológiai betegségekkel (például: rheumatoid arthritis, spondyloarthritisek, szisztémás lupus erythematosus). A járóbeteg forgalomban ez évente 35-36 ezer, a fekvőbeteg forgalomban pedig évi 1400 beteg ellátását jelenti. A klinika május elsejétől Reumatológiai és Immunológiai Klinika néven folytatja működését. 

A névváltoztatás az évek óta végzett betegellátási tevékenységünket fedi le, ezzel megkönnyítve a betegek és a társszakmák tájékozódását és munkáját is. A gyulladásos reumatológiai és szisztémás autoimmun kórképek vonatkozásában egyre több betegséget diagnosztizálunk. Ahhoz, hogy a betegeket továbbra is magas szinten tudjuk ellátni, mindenképpen szükséges a Reumatológiai és Immunológiai Klinika, illetve az új Belgyógyászati Immunológiai Központ szoros együttműködése, hiszen hasonló betegprofillal dolgozunk és a feladatok maradéktalan ellátása közös szerepvállalást igényel. Az újonnan kialakított ellátási struktúra következtében a betegek több szakrendelésen, a korábbinál rövidebb időn belül kaphatnak minőségi ellátást. A közös munkát az oktatás és a kutatás területén is szeretnénk kamatoztatni – mondta Szűcs Gabriella egyetemi tanár, a Reumatológiai és Immunológiai Klinika igazgatója. 

A Belgyógyászati Klinika C épületében működő immunológiai részleg május elsejével Belgyógyászati Immunológiai Központtá alakul, ahol a járóbeteg ellátástól az immunológiai kúraszerű, immunterápiás ellátáson át fekvőbeteg- és intenzív terápiás osztályos elhelyezésig minden eszköz rendelkezésre áll az immunrendszeri betegségek, ezen belül is a szisztémás autoimmun és immunhiányos betegek nemzetközi színvonalú ellátásához. 

A Belgyógyászati Klinika keretén belül megvalósult Immunológiai Központ kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy az immunbetegségek kivizsgálásán és kezelésén túl a belgyógyászati társbetegségek színvonalas gyógyítása is megvalósulhasson. Az immunológiai betegségekkel foglalkozó, újonnan megalakult szervezeti egységek elektronikus honlapjaikon, illetve az egyetem és a Klinikai Központ hírportáljain tájékoztatást fognak adni a betegeknek arról, hogy az adott panaszokkal és tünetekkel, illetve betegségekkel mely szakrendeléseket kell felkeresni – emelte ki Tarr Tünde egyetemi docens, a Belgyógyászati Immunológiai Központ vezetője.   

Szűcs Gabriella klinikaigazgató, egyetemi tanár és Tarr Tünde központvezető, egyetemi docens kinevezését Szabó Zoltán professzortól, a Klinikai Központ elnökétől vette át.

A megbízások átadása kapcsán a professzor hangsúlyozta: a Reumatológiai és Immunológiai Klinika, illetve a Belgyógyászati Immunológiai Központ létrehozásával az egyetem és a Klinikai Központ vezetősége elismeri a reumatológia és az immunológia területén végzett eddigi eredményes tevékenységet. Szabó Zoltán reményét fejezte ki, hogy az átszervezéssel, a klinikák szorosabb együttműködésével az eddig is magas színvonalú immunológiai ellátás fejlesztési folyamata új lendületet kap a Debreceni Egyetemen.  

 

Kapcsolódó hírek

Legolvasottabb cikkeink