• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Rekordszámú csontvelő-átültetés Debrecenben

Regionális hírek Forrás: Unideb.hu

Az utóbbi esztendőkben évente átlagosan 50-60 beavatkozás volt, tavaly viszont összesen 101 betegen segítettek.

Minden eddiginél több, összesen 101 csontvelő-transzplantációt végeztek tavaly a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Hematológiai Tanszékén. A jelentős eredmény apropóján tudományos tanácskozást tartottak hétfőn a DAB Székházában - számolt be róla az intézmény honlapja.


A csontvelő-transzplantáció számos rosszindulatú és nem rosszindulatú vérképző, csontvelői betegség – például limfóma, myeloma, leukémia és Hodgkin-kór – esetén jelenthet jelentős javulást az érintetteknek. - A kezelés alkalmazásával hosszabb betegségmentes periódus érhető el, sőt az esetek nagy részében meg is lehet gyógyítani azokat a beteget, akiken a hagyományos terápiákkal ezt már nem tudjuk elérni – tájékoztatott Illés Árpád professzor.

Az első csontvelő-transzplantációt 2003-ban végezték Debrecenben, az egykori II. Belklinikán. Akkor egy év alatt mindössze 3 beavatkozást végeztek, tavaly viszont minden eddiginél több, összesen 101 átültetést hajtottak végre a szakemberek a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában.

- Ez nagyon jelentős eredmény, ami az utóbbi évek fejlesztéseinek is köszönhető. 2017-ig összesen 714 beteg transzplantációja történt a klinikán, az utóbbi esztendőkben évente átlagosan 50-60 beavatkozás volt, tavaly viszont összesen 101 betegen segítettünk. Ennyi csontvelő-transzplantációt egyetlen év alatt még soha nem végeztünk – hangsúlyozta a Debreceni Egyetem Hematológia Tanszékének vezetője.

A professzor hozzátette: ez a szám a hazai adatok negyedét jelenti, mivel az országban a felnőtt és gyermek csontvelő-átültetések száma megközelítőleg 400.

Az úgynevezett autológ, tehát saját őssejt visszaadásán alapuló kezelések mellett 2016-tól már allogén, azaz idegen donoros csontvelő-transzplantáció is történik a Klinikai Központ Hematológiai Tanszékén, így Budapest mellett Debrecenben van a másik olyan felnőtt központ az országban, mely teljes transzplantációs kezelési lehetőséggel rendelkezik.

A tavalyi 101 átültetés kapcsán a Debreceni Egyetem neves szakembereinek részvételével az új, innovatív megoldásokról, a jövő kihívásairól és az elmúlt évek jelentős eredményeiről tartottak tudományos ülést február 5-én a DAB Székházban. Az eseményt a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kara, az ÁOK Belgyógyászati Intézet Hematológia Tanszéke, a Debreceni Akadémia Bizottság Orvostudományi Szakbizottság Szerv-és Szövetátültetési Munkabizottság közreműködésével szervezte.

Legolvasottabb cikkeink