Németország: alkalmazható a helyettesítési lista
Közzétéve: 2006. 08. 16. 17:20 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2006. 08. 16. 17:20 -
• 2 perc olvasás
Az északrajna-vesztfáliai orvosok mostantól maguk állíthatják össze a generikumokkal helyettesíthető márkás gyógyszerek a jegyzékét.
![]() |
Az előző eljárást a Schwarz Pharma kezdeményezte, amelynek Rifun nevű reflux-gyógyszerét (hatóanyag: pantoprazole sodium) a betegbiztosítókkal egyetértésben az északrajna-vesztfáliai orvosszövetség (KVN) felvette a generikumokkal helyettesíthető készítmények lajstromába. A Schwarz keresetét további tizennégy gyógyszergyár is ellenjegyezte.
A KVN egy alacsonyabb fokú bíróságon támadta meg a döntést, amely megtiltotta négy gyógyszer – köztük a Rifun – felvételét a helyettesítési listára. (Egy másik, müncheni bíróság ugyancsak megvétózta egyes termékek generikus helyettesítését.) A düsseldorfi ítélet azonban kimondja, hogy a nemrégiben becikkelyezett, a gyógyszerkiadások visszafogását célzó német jogszabály értelmében a helyettesítési listák teljességgel törvényesek, és hogy a továbbiakban a cégek ellenük indítandó esetleges jogi akciói – mint a Scrip fogalmaz – „nem sok sikerrel kecsegtetnek".
A listák célja a betegbiztosítók és az orvosok gyógyszerrendelési prioritásainak összehangolása. Az orvosok fő problémája, mint mondják, hogy a gyógyszertörvény szankcionálja, ha túllépik napi gyógyszerrendelési keretüket, arról azonban nem rendelkezik, mely költséghatékony gyógyszereket kellene felírniuk.
A vitatott listát egy heidelbergi gógyszerszakértő, Ulrich Schwalbe professzor dolgozta ki annak érdekében, hogy a betegbiztosítók „valós értéket kapjanak a pénzükért", s hogy az orvosok ne lépjék túl napi gyógyszerrendelési keretüket. Szerepelnek rajta statinok (például a Cranoc, fluvastatin), és kalcium-antagonisták (például a Carmen, lercanidipine), az egész felsorolás összesen nyolcvankilenc helyettesítésre ajánlott tételt tartalmaz.
A düsseldorfi döntést a Scrip szerint nem tekintik egész Németországra kiható precedensnek, de a lap szerint nyilvánvaló, hogy amennyiben a példát más szövetségi tartományok is követni fogják és saját helyettesítési listákat intézményesítenek, ezek a különböző régiókban eltérnek majd egymástól.
Az orvosszervezetek és a biztosíték felfogásában a legújabb döntés csak megerősíti a 2004-es jogszabályt, amely feljogosítja őket, hogy közvetlen ártárgyalásokat folytassanak az iparral, a helyettesítési listák pedig a takarékossági törvény logikus következményei.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek