A jelentős túlsúllyal rendelkező fiatalember nem volt beoltva a vírusfertőzés ellen.
Az idei év első hetében megduplázódott, a 12 ezret is elhagyta az egyetlen héten influenza-szerű panaszokkal háziorvoshoz fordulók száma, így a járvány küszöbénél állunk, s ha a tendencia folytatódik, két héten belül át is lépjük azt – jelentették be az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Hivatal mai tájékoztatóján. Az eddig beküldött 804 mintából összesen 26 esetben igazolták az influenza vírus jelenlétét, ebből 19 esetben az elmúlt héten, s 14 minta származott a fővárosból, ami azt mutatja, hogy influfronton felgyorsultak az események.
Nem csak a panaszosok, hanem a fertőzés miatt kórházba kerülők száma is megduplázódott a múlt héten, összesen 40-en szorultak kezelésre, (egy kismama van közöttük), 8-an intenzíves ellátásra, heten gépi lélegeztetésre. Már halottja is van a fertőzésnek: egy 38 éves, kórosan elhízott, védőoltásban nem részesült fiatalember halála hozható összefüggésbe az influenzával, a férfi sajnos későn fordult orvoshoz – mondta el dr. Csohán Ágnes, az OEK járványügyi osztályának vezetője.
Az összesített adatokból látszik, hogy a megbetegedések a 15-34 évesek körében a leggyakoribbak, s bár a tanítás megkezdődőtt, iskolai halmozódásról még nem érkezett jelentés. A területi eloszlásról szólva elmondható, hogy Csongrád megye kivételével az ország valamennyi területén nőtt az orvoshoz fordulók száma.
A járvány elkerülhetetlen, mivel Európa 25 országából 15-ben folyamatosan nő a betegek száma, nyolc országban közepes, három országban (Dánia, Írország és Egyesült Királyság) az átlagosnál magasabb volt az influenza megbetegedések előfordulása. Az Egyesült Királyságban most tetőzik a járvány, magas az intenzív kórházi kezelést igénylők hányada és már 50, a fertőzés számlájára írható halálesetet regisztráltak.
A FÁK országokban és a velünk határosokban is jelen van a vírus,(Ukrajnában B vírust igazoltak), gyakorlatilag körbe vett már minket a betegség. A nyugat-Európában gyarapodó igazolt influenza esetekből tudható, hogy a járványokért dominánsan a tavalyi világjárványban felbukkant influenza A(H1N1) a felelős, az esetek egyharmadát pedig az infleunza B vírusa okozza, azaz a szezonra szánt vakcina megfelelő védelmet nyújt.
Illetve nyújtana, ha kérnénk, bár az utóbbi hónapban már némileg javult a legutóbbi oltási statisztika, mint megtudtuk, az oltások kezdetétől január 9-ig 800.230 adag térítésmentes Fluval AB kombinált vakcinát adtak be a háziorvosok és 53.684 adag fogyott a tavalyról maradt pandémiás Fluval P oltóanyagból. A beoltottság területi különbségei még így is nagyok: bár az igazolt influenzás esetek zöme eddig a fővárosban volt, Budapesten, Pest megyében és pl. Hevesben csak 50-60 % közötti az átoltottság, igaz, Hajdú-Bihar megyében az 50 százalékot sem éri el, míg Győr-Sopronban 90 százalékos.
Dr. Jankovics István, az OEK osztályvezetője az európai helyzetről szólva elmondta, az eddigi vizsgálatok szerint a betegségek zömét okozó influenza A(H1N1) vírustípus tavaly óta 11 helyen, a cirkuláló influenza B pedig 7 helyen mutálódott, ám e folyamatok nem okoznak komoly antigén-szerkezeti változásokat, így a vakcina védelmet nyújt, hangsúlyozta ő is. Az Egyesült Államokban és Kanadában is szezon van, ám virológiai szempontból más a helyzet, ott ugyanis nem a pandémiás törzs, hanem az influenza A(H3N2) a domináns vírus most.
A tájékoztatón elhangzott, hogy a pandémiás vakcina korlátlanul rendelkezésre áll, a kormányhivatali integráció ne érintette az influenza szezon logisztikai feladatait, azaz ugyanott, ugyanúgy igényelhetik a háziorvosok az oltóanyagot, mint eddig.
Erre bíztatná is őket az országos tisztifőorvos, hangsúlyozva, hogy a krónikus betegek, az oltási célcsoportok esetében a háziorvosoknak nagy szerepük van abban, hogy az átoltottság nőjön, a veszélyeztetetteket ne az információhiány tartsa vissza a védelemtől.
Csohán Ágnes hozzátette: idén az Egészségügyi Világszervezet a krónikus beteg gyermekek nagyobb arányú oltását szorgalmazza, s ebben még nekünk is lenne tennivalónk. Ugyancsak elmarad az ajánlottól és a remélttől a 65 éven felüliek beoltottsága, a megcélzott 75 helyett egyelőre csak 25 százalékos.
Háziorvosi teszt: hatékony a vakcina