Az orvostudomány tényleg kutatja a témát, olyan helyeken foglalkoznak egészen komolyan a férfinátha jelenségével, mint a Harvard Egyetem.
A man flu, avagy férfinátha definíciója a Cambridge-i Egyetem nagyszótára szerint „Olyan enyhe betegség, például egy megfázás, amit a beteg sokkal súlyosabbként érzékel és mutat be, mint amilyen az valójában. Ez a személy általában férfi.” Ami ugye arra utal, hogy ilyen dolog nincs is, csak a férfiak eljátsszák. Persze mind tudjuk, hogy az objektív valóság ezzel szemben az, hogy a férfinátha egyáltalán nem tréfadolog, és általában súlyosabb fájdalmakkal jár, mint egy ikerszülés előtti 16 órás vajúdás - írja a telex.hu.
Az orvostudomány ugyanis tényleg kutatja a témát, olyan helyeken foglalkoznak egészen komolyan a férfinátha jelenségével, mint a Harvard Egyetem orvosi részlege vagy a mértékadó orvosi szakfolyóirat, a British Medical Journal. Ennek ellenére a mai napig nem született rá megnyugtató magyarázat.
Arra elég erős statisztikai bizonyítékaink vannak, hogy a férfiak egy-egy járvány során általában súlyosabb fertőzésen esnek keresztül, mint a nők. Így volt ez a Covid éveiben, de már a spanyolnátha idején is. Ezt persze legalább részben megmagyarázzák viselkedésbeli különbségek: a férfiak átlagosan kevésbé hajlamosak a fertőzéseket megelőző elővigyázatosságra, de arra is, hogy orvoshoz menjenek, ha tüneteket észlelnek magukon; és jellemzőbbek náluk az olyan, gyakorlatilag minden betegséget súlyosabbá tevő szokások, mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás.
De emellett biológiai különbségek is vannak, amelyek miatt a nők immunrendszere átlagosan erősebb, mint a férfiaké. A vírusok vagy baktériumok megjelenésekor az immunválaszuk gyorsabb és erősebb, a szervezetük több antitestet és gyulladáskeltő fehérjét termel, ha fertőzést észlel. Ennek az az oka, hogy az immunrendszer működéséért felelős gének egy részét az X-kromoszóma tartalmazza, illetve a legfontosabb nemi hormonok, a tesztoszteron és az ösztrogén is hatással vannak az immunválaszra, előbbi visszafogja, utóbbi inkább erősíti azt.
Ez így szép kerek háttér lenne a férfinátha létezésének bizonyítására, azonban vannak kutatások, amelyek ennek épp az ellenkezőjét támasztják alá. Ezekről a teljes cikkben olvashat