• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A tudósok ötöde gyógyszerrel fokozza teljesítményét

Egészségmagazin Forrás: Független Hírügynökség

A tudósok húsz százaléka elismerte, hogy teljesítménynövelő gyógyszereket szed, méghozzá nem orvosi célokra.

A tudósok húsz százaléka elismerte, hogy teljesítménynövelő gyógyszereket szed, méghozzá nem orvosi célokra - derült ki a Nature című brit tudományos hetilapból szerdán. Az igennel válaszoló tudósok 60 százaléka napi vagy heti rendszerességgel szedik ezeket a szereket, többségük a koncentráció növelésére.


A Nature internetes kérdőívére 1427-en válaszoltak, többségük az Egyesült Államokból. A megkérdezettek tudományos intézményekben dolgozó szakemberek. A felmérés három, könnyen elérhető gyógyszerre koncentrált. A figyelemzavaros, hiperaktív gyerekeknek felírt Ritalin, az alvási problémák kezelésére használt Provigil és az úgynevezett bétablokkolók, amilyek eredetileg szívritmuszavar kezelésére valók, de csökkentik a lámpalázat is.


Az első két szert az egyetemi és főiskolai hallgatók is gyakran használják a vizsgaidőszakokban, hogy jobban menjen a tanulás. Egy pszichiáter korábban azt nyilatkozta erről, hogy nem tartja aggasztónak a jelenséget, mivel a vizsgák után a diákok abbahagyják a tabletták szedését.


Egy drogprevenciós szakember szerint azonban ijesztő, hogy még a tudósok is a könnyebb utat keresik, ráadásul a Ritalin függőséget okozhat, bár előírás szerinti alkalmazása veszélytelen.


A 288 tudós ismerte be, hogy vett már be egyet vagy többet a három gyógyszer közül orvosi utasítás nélkül. 60 százalékuk Ritalint szedett és csaknem a felük Provigilt. 15 százalék választotta a bétablokkolókat. Több mint egy harmaduk az Interneten jutott a szerhez, a többiek gyógyszertárban vették.

 
A tudósok 80 százaléka válaszolta azt, hogy az egészséges embereknek joga van ilyen szereket szedni teljesítményük javítására. Több mint egy harmaduk állította, hogy úgy érzenék, adniuk kell ilyen szert a gyerekeiknek, ha kiderülne, hogy az iskolában más gyerekek is szedik a tablettákat. A megkérdezettek több mint fele véli úgy, hogy ezen gyógyszerek használatát nem kellene korlátozni, és engedélyezni kellene, hogy akár egyetemi felvételi vizsgák előtt is be lehessen venni őket. A válaszolók több mint 57 százaléka 35 éves vagy fiatalabb volt.