• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Légszomj az edzőteremben - mi az oka?

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A tüdőbe jutó levegőből az oxigént a vörösvértestek szállítják el szöveteinkhez, így izmainkhoz is.

A normális vörösvértestszám 4-5,2 millió darab mikroliterenként. De mennyi elegendő a sportoláshoz? A sport és a vörösvértestek kapcsolatáról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológusa beszélt.

Szervezetünk legnagyobb energia átalakító szerve az izomzat. Szénhidrátokban, zsírokban, fehérjében tárolt kémiai energiát alakítja át "égetéssel" mozgási energiává. Ehhez az égetéshez oxigén szükséges, melyet légzéssel a levegőből nyerünk - magyarázza Szélessy főorvosnő. A tüdőbe jutó levegőből az oxigént a vörösvértestek szállítják el szöveteinkhez, így izmainkhoz is. Az izom működését befolyásolja, hogy a levegőből mennyi oxigént sikerül az izomhoz juttatni. Amennyiben csökken a levegő oxigén tartalma - pl. magas hegyekben -, vagy romlik a tüdő légző funkciója - pl. tüdőgyulladásnál -, vagy csökken a vér oxigén szállító képessége - pl. csökken a vörösvértestek száma, vagy bennük a hemoglobin mennyisége, az izmok oxigén ellátása kárt szenved, az izom teljesítménye csökken.

Az izmok oxigén ellátásának biztosítására a szervezet többféle mechanizmust is használ: rövidtávon megnöveli a légzésszámot és a pulzusszámot, hosszútávon, pedig a vörösvértest-számot emeli meg.

A vörösvértestek számának emeléséhez szervezetünk egy hormonszerű anyagot termel, aminek hatására a csontvelőben megnövekedik a vörösvértestek képződése. Ezt az anyagot eritropoetinnek hívják, és a vesében elhelyezkedő speciális sejtek termelik, termelésének ingere a veseszövet oxigén nyomásának csökkenése. Természetesen a fokozott vérképzéshez fokozott alapanyag bevitel is szükséges, fokozni kell a vas és folsav, B vitamin stb. bevitelt is.

Relatív vérszegénység

Utóbbi időkben megfigyelhető, hogy - jellemzően edzőtermekben - az izom mennyiségének növelését nem követi a vörösvértestek számának növekedése, relatív vérszegénység alakul ki. A jelenség magyarázata egyszerű: míg a testépítő fokozott fehérje bevitellel figyel az izom növelésére, elfelejti elfogyasztani a vörösvértestek képződéséhez szükséges vasat, folsavat. Az izommennyiséggel nem arányos teljesítmény, kifáradás esetén érdemes vérkép-vizsgálattal ellenőrizni a vörösvértestek mennyiségét és állapotát, kiegyensúlyozott táplálkozással a vérképzést segíteni.

Teljesítmény-fokozás vörösvértestek segítségével

A sportolás másik oldala, amikor szándékosan a vörösvértest-szám emeléssel történik az izmok teljesítményének fokozása. Ennek egyik módja a ritkább légköri nyomáson történő edzés, ami tartósabb sportteljesítményt ad, mert a hormonrendszer, a keringés, az anyagcsere is alkalmazkodik. Másik módja a mesterségesen, alkalomszerűen adott eritropoetin. Ilyenkor a szervezet egészének alkalmazkodása elmarad - mindössze a vörösvértestszám emelkedik meg 10-15%kal, ezért az izom teljesítményének növelése rövidebb, időzítéstől függő.

A felelőtlenül doppingszerként használt Eritropoetin bajt is okozhat, nevezetesen a vér sűrűbbé válik, könnyebben jöhet létre trombózis, akár kis izomsérülést követően is.

A hétköznapi sportoláshoz a 4-5,2 millió mikroliterenkénti vörösvértestszám elegendő. Emellett azonban minden sportolónak ajánlott odafigyelni a vörösvértest képzést segítő táplálkozásra: fogyasszon húsokat, májat, zöld növényeket, salátaféléket. Illetve megfelelő kivizsgálás alapján orvosi tanácsra érdemes folsavat és vasat gyógyszer formájában bevinni - tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna.