Azt is tudni kellene, az elérhetővé vált onkológiai gyógyszerek kinél fognak hatni?
Korábban sok daganatos betegnél nem hozott eredményt a kemoterápia alkalmazása, annak ellenére, hogy a klinikai állapotuk alapján arra alkalmasnak talált betegek mindegyike megkapta a kemoterápiás kezelés lehetőségét. Több éves kutatás eredményeképp bizonyítottá vált, hogy egyes génszerkezeti mutációk előfordulása összefüggésben lehet az alkalmazott kemoterápia, illetve célzott onkológiai kezelések eredményességével vagy épp hatástalanságával – hangzott el a napokban a németországi Darmstadtban rendezett onkológiai szemináriumon.
Az előadó kutatók hangsúlyozták: a betegek számára leghatékonyabb, személyre szabott kezelés kiválasztásához speciális, molekuláris diagnosztikai vizsgálatok elvégzésére is szükség lehet. Az elmúlt évek során ugyanis több olyan molekuláris szintű különbséget is igazolni tudtak egyes daganattípusokban, amelyeknek szerepe lehet az alkalmazni kívánt terápia eredményességében. Amint Wolfgang Wein, a Merck onkológiai üzletágának vezetője hangsúlyozta, nem elég új gyógyszereket kifejleszteni, az onkológiai kutatások egyik legfontosabb célkitűzése, hogy meghatározzák azt a betegcsoportot, amely számára előnyös lehet az adott daganatellenes kezelés. Az egyénre szabott terápia mind a betegek, mind a költséghatékonyság szempontjából fontos.
– A biomarker vizsgálatok közbeiktatásának is köszönhető, hogy például az áttétes vastagbélrákok és végbéldaganatok terén is javultak a kezelési eredmények – jelentette ki Josep Tabernero, a spanyolországi Vall d'Hebron egyetemi kórház onkológiai tanszékének vezetője. A kutató arról számolt be: az áttétes vastag- és végbéldaganatok kezelésében például felfedezték az úgynevezett KRAS gén jelentőségét a daganatok növekedésében. (A KRAS státuszt ma már Magyarországon is vizsgálják.) Ez azért fontos, hogy ne terheljék olyan pácienseknek a szervezetét egy adott terápiával, akiknél az úgysem fog hatni, illetve megtudják, hogy az életkilátások javítása érdekében kit érdemes kitenni a kezelések okozta mellékhatások kockázatainak, mivel náluk nagyobbak a várható klinikai előnyök, mint a becsülhető kockázatok.
– A rák mindig egy nagyon bonyolult folyamat a szervezetben, ezért a rosszindulatú daganatok ellen összetett megoldások kellenek: a kulcs a terápiák kombinációja. Az összetett megoldások a tumorsejtek célzásán túl a daganat környezetét és a szervezet immunrendszerét is igyekeznek bevonni a betegséggel szembeni küzdelembe, ezért egyre fontosabbá válik az antitestek, a terápiás és megelőző vakcinák kifejlesztése is – fogalmazott Yosef Yarden, az izraeli Weizmann Tudományos Intézet professzora Darmstadtban.