• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

SzalAdok közösségi futás a szolidaritásért

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Méterenként nőtt a támogatás a vakok, a hajléktalan családok és a beteg csecsemők intézeteinek.

Az egyéni érdekeket egyre inkább előtérbe helyező társadalmunkban a segítségnyújtás, közösségvállalás, szociális érzékenység, rászorulók aktív felkarolása, nem tartoznak a „trendi" magatartásformák közé a fiatalok körében. Ez hívta életre a „SzalAdok közösségi futás" programot, mely Zuglóban, négy középiskolában valósult meg a 2010/2011-es tanév második felében.

Magyarországon ilyen még nem volt: középiskolások futással támogatnak civil szervezeteket, így hívva fel a figyelmet az önkéntesség és a szolidaritás fontosságára. A projekt célja a szolidaritás, mint egyéni és közösségi attitűd- és viselkedés témájának felvetése, valamint a szolidaritás és önkéntes segítségnyújtás élményének a megismertetése, elmélyítése. A program különösen aktuális idén, hiszen 2011-et az Európai Unió az Önkéntesség Évének nyilvánította, és ennek keretein belül igyekszik az uniós állampolgárok és kormányok figyelmét is felhívni az önkéntes tevékenységekre.

A projekt három elemből áll. A bevezető, ún. érzékenyítő szakaszban megközelítőleg hatszáz diákot szólítottak meg egy három órás rendhagyó osztályfőnöki óra sorozat keretében. Ezen alkalmak olyan kérdések köré szerveződtek, mint például: Kikkel vállaljunk szolidaritást? Kinek tudunk mi segítséget nyújtani? Miért jó segíteni és hogyan segítsünk? A kérdésekhez igazított játékos helyzetgyakorlatok segítségével mélyült a tanulók önismerete, visszajelzést kaphattak saját, szolidaritással kapcsolatos értékrendjükről, továbbá konkrét ismereteket is szerezhettek a segítségnyújtás egyéni és társadalmi formáiról.


A program második eleme volt a mai közösségi futás, amelyre reggel 8 órakor került sor a Városligetben, a Közlekedési Múzeumnál. A diákok választhattak három kerületi segélyszervezet közül, amelyet részvételükkel pénzadományhoz juttattak, tehát anyagi ráfordítás nélkül, közvetetten járulhatnak hozzá egy-egy ügy támogatásához.

Aki ezer métert futott, 1000, a kétezer métert szaladók 2000, a háromezer métert teljesítők 3000 forinttal támogatják a vakok, hajléktalan családok és a beteg csecsemők intézeteit. A résztvevők a projekt honlapján (www.szaladok.hu) nyomon követhetik, hogy az adományuk hogyan hasznosul az adott szervezetnél.

A program harmadik eleme az önkéntesség, mely akkor valósulhat meg, amikor a tanulók már átérezték a segítségnyújtás örömét. Az érdeklődő fiataloknak a futás után lehetőséget teremtenek, hogy a három kerületi szervezet életében önkéntesként részt vegyenek.  A programba az Álmos Vezér Gimnázium, Neumann János Számítástechnikai Szakközépiskola, Sylvester János Protestáns Gimnázium, Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakképző Intézet, Gyakorlóiskola tanulóit vonták be.

A programba bevont segélyszervezetek: Korai Fejlesztő Központ, Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szatmár utcai Családok Átmeneti Otthona, Vakok Állami Intézete .

A projektet a Társadalmi Egyenlítő Nonprofit Kft. valósítja meg a Novartis Hungária Kft. támogatásával. A Novartis számára a rászorulók iránti szolidaritás és elkötelezettség alapvető fontosságú a felelős vállalati működés tekintetében. A betegek iránti felelősségvállalást kifejező kezdeményezései mellett (pl. Malária program, mely nemzetközi szinten a cég legnagyobb társadalmi felelősségvállalás programja) a vállalat igyekszik saját munkatársai körében is népszerűsíteni az önkéntesség eszméjét és lehetőséget teremteni számukra a segítségnyújtásra.