• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Vonzóbb, ha nem kötelező az oltás

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Óriási érdeklődés kíséri Somogyban a Pneumococcus-elleni védőoltás ingyenes bevezetését.

Nem csak a csecsemőkorú gyermekek szülei örülnek a lehetőségnek, nagy lelkesedéssel fogadták a döntést a házi gyermek-szakorvosok is. Annak ellenére, hogy az ingyenesség bevezetését megelőző információáramlás nem minden esetbe tette egyértelművé a tennivalókat, így az előkészületek sem lehettek zökkenőmentesek. S, mint az ilyenkor már lenni szokott, elvárnák, hogy a védőoltások dokumentálásával együtt járó adminisztrációs terheket is racionalizálják. Eddigi ismereteik szerint ugyanis naponta és gyermekenként, faxon, illetve e-mailben kell jelenteniük az ÁNTSZ-nek a felhasznált mennyiséget.

Dr. Gombos Zsuzsanna siófoki házi gyermek-szakfőorvos rendelőjébe tegnap délelőtt 21 érdeklődő hívás futott be a két éven aluli gyermekeket nevelő szülőktől. A bejelentkezési rendhez szoktatott paciensek fegyelmezettsége még a rendkívüli helyzetben sem lanyhult, így elkerülhetővé váltak a kellemetlen tömegjelenetek – tájékoztatott a főorvosasszony hozzátéve: a már régóta remélt ingyenesség bevezetését megelőzően is – vállalva akár a nagy összegű térítési díjat is - számosan érdeklődtek a védőoltás iránt.

- Tekintettel arra, hogy a tisztiorvosi szolgálat az utolsó napokig csak a két éven aluli veszélyeztetett gyermekeket sorolta a térítésmentes kategóriába, tegnap elsőként, mindössze a nekik járó védőoltás mennyiséget kaptuk meg. A két éven aluli, nem veszélyeztetettekre vonatkozó ingyenességről szeptember utolsó napjaiban kaptunk egy leiratot. Arról, hogy mi az oltás menetrendje, van-e elég oltóanyag és, hogy mikor szállítják, egyelőre semmit sem tudunk. A döntéshozók minden héten más információval szolgáltak. Tisztázatlan a két éven felüli veszélyeztetettek oltásának rendje is, bár egy házi gyermekorvosi szakfolyóirat ezt is ingyenesként jelölte meg. Korábban ők 70 százalékos tb-támogatással kaphatták meg a Pneumococcus - elleni védőoltást. (A Weborvos információja szerint a 2 és 5 év között korosztályban a veszélyeztetett gyermekek 70 százalékos tb-támogatással juthatnak a Pneumococcus-elleni védőoltáshoz. )
- Különböző információs fórumok segítségével – internet, szakfolyóiratok – most próbálom összeállítani a két éven felüliekre vonatkozó menetrendet.

Érdeklődésünkre a főorvosasszony elmondta: az ingyenességre jogosultakon túli igény esetén a szülők kikérik a védőoltással kapcsolatos véleményét. A veszélyeztetetteknek azonban– például egy visszatérő gennyes középfülgyulladás esetén – maga is javasolja a beadását, amit a szülők általában el is fogadnak. Minden áron azonban nem beszéli rá őket, csupán elmondja: a Pneumococcus elleni védőoltás – leszámítva az egyéb veszélyeztetettséget - az élet két pólusán, a csecsemő és kisded korban, valamint a 60 éven felülieknél lehet nagyon hasznos, hiszen környezetünkben mindig jelen van ez a veszélyes baktérium. A mérlegelést és döntést azonban - mely leginkább a szülők pénztárcájához igazodik – ők hozzák meg.

Elmondta még: a védőoltást általában egészséges babáknak adják be, mert az immunrendszer ilyenkor egy picit az oltás „felé fordul", s, ha a gyermek éppen beteg, rosszabbodhat az állapota.

Ügyel arra is, hogy amennyire lehet, a kötelező védőoltások rendjébe illessze a Pneumococcus ellenit is, mert akkor nem kell két alkalommal elfáradni és megszúrni a babákat. Ez esetben az alap-immunizációhoz szükséges három védőoltást havi ismétlésben, míg az emlékeztetőt, két éves kor körül kaphatják meg a kérelmező szülők gyermekei.

Gombos Zsuzsanna nagyon hatékonynak ítéli meg, hogy a legtöbb esetben ellenérzéseket kiváltó, kötelező védőoltás helyett ezt a formát választották a döntéshozók. Úgy véli: csupán a legveszélyeztetettebb populációban kell majd hatékonyabb tájékoztatást végeznie az eredményesség érdekében.

A veszélyeztetett népességben bővelkedő Nagybajom és környéki - jákói, pálmajori – házi gyemekszakorvos, dr. Izer Ildikó körzetében azonban még a legelmaradottabb körülmények között élőkhöz is eljutott az oltás szükségességének híre, mert körükben is óriási az érdeklődés. A doktornő rendelőjében megforduló valamennyi érintett tud a lehetőségről, a többieket az oltási értesítővel, a védőnők segítségével tájékoztatják. Szerinte az érintett korosztályt nevelő szülők– várhatóan - a legnagyobb arányban igényelik majd a térítésmentes Pneumococcus elleni védőoltást.

Annál is inkább, mert néhány éve éppen Izer doktornő figyelt fel egy óvodáskorú gyermeknél a Meningococcus C típusú fertőzés, bevérzéssel járó, legveszélyesebb formájára, s neki köszönhető, hogy a kisgyermek az azonnali, legmagasabb szintű ellátásban részesülve, életben maradt. Ezt nem felejtették el az emberek, s - mint mondta - azóta többen kérik a meningococcus vagy a bárányhimlő elleni védőoltást is.

Az egymásnak ellentmondó információk ellenére, a Házi Gyermekorvos Társaság véleménye alapján is, számítottak a két éven aluliak körében az ingyenességre. Ennek alapján gyűjtik össze és továbbítják az igényeket az illetékes ÁNTSZ-nek, majd várhatóan október közepén meg is kezdhetik a védőoltások beadását.

- Ennek a védőoltásnak a jelentőségét – a nagy érdeklődés ellenére is - csak a szakmában dolgozók és az érintettek fogják fel igazán - hangsúlyozta a doktornő.