A Fidesznek egyetlen rövid lemeze van az egészségügyi reformról, és ezt a lemezt teszik fel újra és újra. A lemez slágerei: titkos megállapodás, garantált haszon, teljes piaci rendszer, járulékemelés, államosítás.
Két napja sokadszorra hallottuk, hogy az Egészségügyi Minisztérium titkos megállapodást kötött a biztosítókkal. Ezzel szemben az igazság az, hogy nincs semmilyen titok és nincs semmilyen megállapodás. A biztosítási rendszerről közel egy éve élénk társadalmi vita folyik, a megvalósítás részleteiről pedig most indul a nyilvános párbeszéd. Arról, hogy milyen feltételekkel működhetnek a létrejövő pénztárak, amiről a Fidesz sejtése szerint titkos megállapodás született, törvény rendelkezi majd, amelyről az Országgyűlés dönt, többek között a fideszes képviselők szavazataival.
A másik sokat emlegetett vád, hogy a Kormány garantált hasznot akar adni a pénztáraknak. Ez a buta, demagóg kijelentés arról árulkodik, hogy a Fidesz képtelen megérteni az új rendszer lényegét. Ha valakinek garantált a haszna, akkor nem akar versenyezni. De a Kormány éppen azt akarja, hogy a pénztárak versenyezzenek az emberekért. A verseny legnagyobb hajtóereje pedig az, hogy akár tönkre is lehet benne menni. Ha egy pénztár nem működik jól vagy az emberek elégedetlenek az általa nyújtott szolgáltatásokkal, akkor két választása van: vagy lényegesen javít a működésén vagy csődbe megy. Szándékainkkal teljesen ellentétes lenne ilyen esetekben az emberek javát szolgáló versenyt garantált haszonnal ellehetetleníteni.
A Fidesz állandóan azt hajtogatja, hogy teljes piaci rendszert akarunk megvalósítani. Ehhez képest a közzétett anyagokból is kiolvasható tény, hogy szabályozott versenyt akarunk, amelyben kemény állami garanciák korlátozzák a pénztárak működését. Ilyen garancia a mindenkire kiterjedő biztosítási kötelezettség, a jövedelemarányos járulékfizetés, a szelekció tilalma, az évenkénti átlépés lehetősége, az igazságos fejkvóta rendszer, és az Egészségbiztosítási Felügyelet működése. Garancia, hogy a jövőben is az Országgyűlés határozza meg a járulékok szintjét a pénztárak által kötelezően nyújtott szolgáltatások tartalmát.
A Kormány többször kijelentette, hogy a járulékokat nem fogja emelni, az ellátási szolgáltatások tartalmát nem fogja szűkíteni. Nehezen értelmezhető a teljes piaci rendszer vádja, ha tudható, hogy a pénztárakban többségben lesz az állam.
Miközben már a jelenlegi egészségügyben is számos magánszolgáltató működik (háziorvosok, gyógyszertárak, gyógyszergyártók stb.), köztük nemzetközi cégek is, a Fidesz minden alkalommal kijelenti, hogy államosítani készül, ha kormányra kerül. Utoljára az 50-es években beszéltek Magyarországon annyit államosításról, mint amennyit mostanában a Fidesz.
Rendkívül lehangoló azt tapasztalni, hogy szemben számos szakmai szervezettel vagy a másik ellenzéki párttal, a biztosítási rendszer reformjának egy éve tartó társadalmi vitájában, a Fidesz egyetlen szakmailag legalább minimálisan értékelhető észrevételt, kritikát vagy alternatív javaslatot sem tett.
Budapest, 2007. október 9.
EÜM Sajtóiroda