A szakállamtitkár szerint nem valós az a megállapítás, hogy a közgyógyellátás rendszere nem finanszírozható.
Forgó Györgyné, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára a sajtóban megjelent, a közgyógyellátás rendszerét érintő kérdésekre válaszolt a Weborvosnak. Mint mondta, a cikk forrása az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által készített munkaanyag, hatástanulmány, melyet hivatalos formában a szociális tárca nem kapott meg, s szakállamtitkársága sem ismerte. Az anyag megrendelője nem a tárca volt, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium álláspontját nem tükrözi.
Nem valós az a megállapítás, hogy a közgyógyellátás rendszere nem finanszírozható, a tavalyi évben ugyanis az előirányzatban nem történt túllépés - hangsúlyozza Forgó Györgyné. A szociális tárca ugyanakkor nem ért egyet sem az ingyenesség megszüntetésével, azaz a dobozdíj bevezetésével, sem az alanyi jogon közgyógyellátottak esetében a gyógyszerköltség-minimum bevezetésével.
A támogatási rendszer átalakítására 2006. július 1-jével került sor. A közgyógyellátásra való jogosultság feltételrendszere a módosítást követően sem változott, a korábbi és a jelenlegi rendszerben is több jogcímen biztosítható: alanyi jogon és normatív alapon országosan azonos feltételek mellett, valamint méltányosságból települési önkormányzatonként eltérően, az adott helyhatóság teherbíró képességének függvényében.
Az ellátórendszer reformját alapvetően a rugalmatlan, szűk gyógyszerkör elérését biztosító rendszer nem megfelelő célzottsága tette indokolttá. Az új rendszer az ésszerűbb, a betegségekhez jobban igazodó gyógyszerfelhasználást segíti elő, vagyis a cél elsősorban a meglévő források hatékonyabb elosztása volt.
A módosítás eredményeképpen az ellátottak gyógyszerválasztéka nagyságrenddel bővült, a régi rendszerben kb. 700 gyógyszert tartalmazó gyógyszerlista ugyanis több mint 3000 választható gyógyszerkörre szélesedett.
A közgyógyellátottak száma jelenleg 362 ezer fő. Méltányossági közgyógyellátás esetében a szociális törvény keretszabályai között a települési önkormányzatok rendelete határozza meg a jogosultsági feltételeket. Az a tapasztalat, hogy az önkormányzatok többsége a szabályozás során követi a törvényben meghatározott jogosultsági határokat. A korábban e jogcímen közgyógyellátottak jelentős része azért nem válik az ellátásra jogosulttá, mert az elismert gyógyászati ellátás költsége a jogosultsági határt (havi 7125 Ft nem éri el).
Indokolt lenne ugyanakkor a méltányossági közgyógyellátás szabályain változtatni. Megoldást jelentene, ha a jogosultág elbírálásánál valamennyi, a kérelmező által szedett gyógyszer figyelembevehető lenne (nemcsak 6000 Ft-ig a háziorvos által rendelt gyógyszerek), ezzel egyidejűleg a havi rendszeres gyógyító ellátás költsége a nyugdíjminimum 25 %-áról, 20 %-ára csökkenne.
A tárca megítélése szerint az ellátórendszer működésének stabilitását is veszélyeztetné, ha a támogatás feltételrendszere viszonylag rövid időszakokon belül több ízben átfogóan módosulna, a méltányossági közgyógyellátás feltételrendszerének korrekciójára ugyanakkor akár rövidebb távon is sor kerülhet. Ez azonban nem szigorítást, hanem a jogosulti kör szélesítését eredményezné - mondta a szakállamtitkár.