Non-profit, állami, regionális pénztárakat akarnak a szocialisták, de maradna a területi elv és a fejkvóta.
A kedd délutáni szocialista frakcióülés esti „eredményhirdetése" a korábban kiszivárgott információkhoz képest nem hozott újdonságot. A képviselők fejkvóta alapján finanszírozott, non-profit, állami tulajdonú, regionális pénztárak mellett tették le voksukat, azzal a megkötéssel, hogy a kidolgozandó koncepcióról széles körű szakmai és társadalmi vitát kezdeményeznek, ám azt szeretnék, ha az új rendszer már a jövő évtől működne.
A nagy kérdés persze az, mi lesz a korábban kétszer is elfogadott pénztártörvénnyel. Egyelőre annyi biztos, hogy április végéig, az SZDSZ-MSZP koalíció hivatalos fennállásáig semmi. Ezt követően a tervek szerint megtartanak a jelenlegi törvény vállalható elemeit, így például a területi elvű szerveződést és a fejkvótás finanszírozást, ám hatályon kívül helyeznék azokat a passzusokat, amelyekben a magántőke is felbukkan közreműködőként. Ám akár új törvényt fogalmaznak, akár a régit alakítják át, a kulcskérdés azt, milyen technikával lesznek képesek elfogadtatni azt az Országgyűléssel
Már a frakcióülést megelőzően elhangzott, hogy az adómódosítás során megszüntetni tervezik az egészségügyi hozzájárulást, amelynek összege jelenleg havi 2000 forint. Meg nem erősített forrásokból az is elhangzott, hogy a szülés után otthon tölthető három évet az édesanyák kettőre csökkenthetik, ám ezalatt lényegében kifizetnék nekik az eredeti időszakra – vagyis 36 hónapra – járó gyermekgondozási ellátás összegét. Az ötlettel nyilván a foglalkoztatottság növelése a cél, más kérdés, hogy nehezen elképzelhető a három féle ellátás – terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj illetve segély – pénzügyi „összesimítása", hiszen a szülési szabadság idejére gyakorlatilag a korábbi jövedelem által meghatározott táppénz összege, a gyed idejére a hasonló elven kiszámított, ám felülről maximált összeg (2008. január 1-től bruttó 96.600 forint) jár, miközben a gyes mindössze bruttó 28.500 forint.