• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Álterápiákkal vezetik félre a betegeket

Egészségpolitika Forrás: MTI

Az Egészségügyi Tanácsban átment a vitairat, cum laude minősítést kapott a Semmelweis Terv.

Az egészségügyben újra kell fogalmazni a szűrő és megelőző módszereket, olyan módon, hogy azoknak ne csak a szakmai alapja legyen meg, hanem realitása is a megfelelő pénzügyi háttérrel - mondta Papp Zoltán, a Nemzeti Egészségügyi Tanács (NET) elnöke a testület soros ülését követő sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

Az elnök szerint inkább legyen a jövőben kevesebb népegészség-politikai és szűrő program, de amit elhatároznak, azt valósítsák meg. A NET szerint a prevenciós programoknak amellett, hogy sokkal kevesebb ember betegszik meg, hosszú távon komoly anyagi következményei vannak, mivel az sokkal gazdaságosabb. Ezért a NET szorgalmazza azt a régi elképzelést, hogy az OEP a jövőben ne csak a beavatkozásért, hanem a gyógyulás folyamatáért is fizessen.

A NET ülésének fő napirendi pontja a Semmelweis Terv megvitatása volt. Papp Zoltán elmondta, hogy üdvözlik a vitairatot, mivel az kiemelkedik az elmúlt időszak egészségpolitikai tervei közül. Kiemelte ugyanakkor, hogy "ez csak egy elképzelés", nem találni benne a megvalósíthatóságra vonatkozó megállapításokat.

A megyei szinten szervezett alapellátást és szakmai felügyeletet jó gondolatnak tartják, ezért támogatják. Felhívták a figyelmet ugyanakkor, hogy a progresszív betegellátás már áthidal a megyéken és akár országossá válhat, ezért ennek szintjeit újra kell gondolni. Az alapellátás után következő második és harmadik lépcsőfok döntően az egyetemi klinikák köré csoportosul.


Gara Imre, a NET alelnöke a sajtótájékoztatón a vitairattal kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az egészségügyi államtitkárság által vizsgára bocsátott Semmelweis Terv "a NET-nél átment, és cum laude minősítést kapott". Egyebek mellett azért, mivel a dokumentumban olyan dolgokat is kiemeltek, amelyek korábban nem kaptak kellő hangsúlyt, mint az egészségügyi informatika, a hálapénz visszaszorítása, valamint a betegek és az egészségügyi dolgozók jogainak kérdése.


Emellett elmondta, hogy a NET mely területeken kíván közreműködni az egészségügyi program megvalósításában. Ennek révén segítenék a tárcaközi koordinálást, az uniós források elosztását, magának a programnak a megalkotását, valamint a népegészségügyet károsító hatások ellen való fellépést. Ezzel kapcsolatban kérdésre kifejtette: nincs korlátozva a reklám- és hírdömping, aminek következtében sok beteget álhirdetésekkel és álterápiákkal vezetnek félre.

A NET állásfoglalása