• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Alzheimer-kór: ha többet ad a tárca, sokat nyer az ország

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Miután az illetékes tárca az eltelt egy év során sem rendezte az Alzheimer-betegek és családjaik diszkriminációs helyzetét, ezért most már a miniszterelnök kapott levelet.

Bár bíztak abban, hogy hat éves küzdelmük idén végre eredményesen zárul, nem ez történt. Ezért az Alzheimer-kórban szenvedők érdekeit képviselő legnagyobb civil szervezet, a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága úgy döntött: a miniszterenöktől kér segítséget. A levél egyébként néhány nappal ezelőtt érkezett meg Gyurcsány Ferenchez. A dokumentumban hangsúlyosan szerepel: az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában foglaltak szerint minden személynek joga van a szociális biztonsághoz, joga van saját maga és családja egészségének és jólétének biztosítására alkalmas életszínvonalhoz, valamint a szükséges szociális szolgáltatásokhoz. Mint a Társaság elnöke, Himmer Éva leszögezte: a legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való jog, valamint az emberi méltósághoz való jog alapján az Alzheimer-betegektől sem vonható meg az egyik legalapvetőbb, az emberi méltóság joga, azzal, hogy a betegségük előrehaladását lassító, illetve a tüneteiket enyhítő és az elvárható életminőségüket még évekre biztosító gyógyszerekhez a jelenlegi magas áruk miatt nem juthatnak hozzá. Ezért kéri a Társaság a gyógyszerek legalább 90 százalékos támogatását, ami szerintük az államháztartásnak is jelentős enyhítést jelentene.

Számításuk szerint az OEP által nagymértékben támogatott, de napjainkban már nem korszerű gyógyszerek, a betegek kórházi és intézményi elhelyezése, a beteggé váló hozzátartozók munkából kiesése és és kórházi kezelése többszörös a költséggel jár az OEP részére. Ráadásul hazánkban az Alzheimer-beteget gondozó családok életét sem demens nappali (napközi), átmeneti és tartós ellátást nyújtó intézményi hálózat sem segíti, de még a 13-15 ezer forintos havi ápolási díjhoz is csak kevesen jutnak hozzá, és a jelenlegi törvényi szabályozások miatt a családok a fogyatékosoknak járó juttatásoktól is elesnek.