• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Diszkrimináció az egészségügyi dolgozók között?

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Van, akinek jár, van, akinek nem, pedig közfinanszírozott, közfeladatot ellátó egészségügyi szolgáltatónál dolgozik.

Az egészségügyi dolgozók keresetkiegészítését csak a költségvetési intézmények munkavállalói számára finanszírozza az OEP a 316/2009. (XII. 28.) kormányrendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén (például a havi bruttó illetmény nem haladhatja meg 340 ezer forintot), a közfeladatot ellátó, közfinanszírozásban részesülő, leginkább önkormányzati tulajdonú, gazdasági társasággá alakult ellátók dolgozói számára nem. Így nem minden dolgozó részesülhet a bruttó 49000-49000 forintos, januárban, illetve márciusban fizetendő kiegészítésre. Érthető, hogy sokaknak keserű a szája íze a hátrányos megkülönböztetés miatt, s az érintett szolgáltatók menedzsmentje sincs könnyű helyzetben az általánosan jellemző likviditási problémák miatt.

Tegnap többen is tiltakozásukat fejezték ki a kórházak közötti diszkrimináció miatt. A kiskunhalasi, nonprofit kft.-ként működő intézmény dolgozói például úgy vélik, pályázati lehetőségektől esnek el, míg a bérfizetés területén mutatkozó hátrányos megkülönböztetés miatt a Magyar Orvosi Kamara (MOK) tiltakozott. Követelik, hogy az egészségbiztosító által finanszírozott egészségügyi intézményben dolgozóknak garantálják a bérkiegészítést, függetlenül az intézmény működési formájától.


Nemrég nyilatkozott ezzel kapcsolatban is lapunknak dr. Lampé Zsolt, a debreceni Kenézy Gyula Kórház ügyvezetője, aki rossz gyakorlatnak tartja, hogy bár önkormányzati tulajdonú holdinghoz tartoznak és hangsúlyozottan közfeladatot látnak el, mégsem számíthatnak bizonyos állami forrásokra, szemben a költségvetési intézményekkel. Korábban nem biztosította az OEP a 13. havi bér fedezetét, most pedig a keresetkiegészítés miatt kell újból és újból tárgyalniuk az illetékes minisztériumokkal, egyelőre eredménytelenül.

– A 2010. december 31-ig szóló kollektív szerződésünk garantálja a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény szerinti járandóságot munkavállalóinknak, így nincs mérlegelési lehetőségünk, fizetnünk kell – nyilatkozta lapunknak dr. Rácz Jenő, a nonprofit zrt.-ként működő Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója, aki leszögezte: megengedhetetlen ez a diszkrimináció. A kétszázmillió forintos tételre nincs fedezete a kórháznak, így rontja a likviditási helyzetét.

Dunaújvárosban a dolgozók fokozott tájékoztatási igénye miatt körlevélben is tájékoztatta a munkavállalókat dr. Máté-Kasza László, a nonprofit kft.-ként működő Szent Pantaleon Kórház főigazgatója. A kifizetésre kizárólag akkor kerülhetne sor, ha ezt a kórház gazdasági helyzete lehetővé tenné, ám az állami finanszírozás elégtelensége miatt jelenleg kiemelt feladatként kell kezelniük a kórház likviditási helyzetének stabilizálását és a kórház működőképességének fenntartását.

A kórház vezetése az EGVE Tatabányán, február 4-én megtartott ülésén arról értesült többek között, hogy a keresetkiegészítés fedezetét az intézmények tvk-csökkentésével keletkező megtakarításokból tudják csak fedezni. Ez az intézkedés különösen sújtja a gazdasági társaságként működő intézményeket, mivel a fedezeti forrásból méltánytalanul nem részesülhetnek, ugyanakkor az országos tkv-keret csökkentése őket is érinti.