• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Figyelmeztet a minisztérium

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

A cikkben hivatkozott készítmény szájon át adható formája jelenleg étrend-kiegészítőként van forgalomban.

Különböző médiumokban a közelmúltban ismételten megjelent egy korábbi hír, mely szerint egy pécsi kutató feltalálta a rák ellenszerét. A tudományos irodalom ezekről a szenzációs megfigyelésekről egyelőre nem értesült. A cikkben hivatkozott készítmény szájon át adható formája jelenleg étrend-kiegészítőként van forgalomban, ezért a cikkben a „hazai fejlesztésű gyógyhatású készítmény" megfogalmazás pontatlan és félrevezető - áll az egészségügyi minisztérium ma kiadott közleményében.


Magyarországon gyógyhatásra hivatkozással kizárólag gyógyszert és gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményt lehet forgalomba hozni, étrend-kiegészítőt nem.


Egy étrend-kiegészítő készítményről nem lehet azt állítani, hogy rákellenes gyógyító hatása van.


Infúziós készítményt ilyen indikációban csak gyógyszerként lehet engedélyeztetni. A gyógyszerként való engedélyeztetéshez többek között emberen végzett klinikai vizsgálatok is szükségesek, melyek engedélyeztetése még nem történt meg. Ilyen módon nem állítható, hogy „rákellenes infúzió készült", mint azt a cikk címe sugallja.


Félrevezető és etikátlan a cikk, mert az emberekben indokolatlan igényt kelt a termék iránt és azt a látszatot kelti, hogy már van hatékony új rákgyógyszer.


A daganatellenes készítmények gyógyszerként való engedélyeztetése centralizált forgalomba hozatali engedélyezési eljárással lehetséges. Ebben az esetben az új gyógyszer dokumentációjának értékelését az Európai Gyógyszerügynökség Londonban végzi és a közösségi forgalomba hozatali engedélyt az Európai Bizottság adja ki, amely az EU összes tagállamára érvényes.


Klinikai vizsgálatok Magyarországon végezhetők, azonban ennek szigorú feltételei vannak, melyet az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) értékelése és az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) Klinikai Farmakológiai Etikai Bizottsága véleménye alapján kiadott engedély birtokában lehet megkezdeni. (Ilyen engedély hiányában emberen orvostudományi kutatás nem végezhető, ennek megsértése a Btk. 173/D. §-a alapján bűncselekménynek minősül és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.)
Az illetékes hatóságokhoz (OGYI, ETT) ezen időpontig kérelem a feltalálóktól nem érkezett. Információnk szerint a feltaláló tevékenységét jelenleg nem a Pécsi Tudományegyetem kutatójaként végzi.


A közvéleményt megtévesztő hírek, illetve állítólagos klinikai vizsgálatok miatt az ETT javaslatára az Egészségügyi Minisztérium korábban már kezdeményezett jogi illetve etikai eljárást - emlékeztet a közlemény.
2008. április 8. EÜM Sajtóiroda