Átlagosan 16 százalékkal több mint 1000 gyógyszer ára és térítési díja csökken április elsejétől.
![]() |
A miniszter közölte azt is, hogy az emelt, azaz 90 százalékos, 70 százalékos és 50 százalékos támogatás esetén mintegy 600 készítmény ára csökken, 141 gyógyszer viszont többe kerül majd a patikákban. Az adott gyógyszercsoporton belüli, úgynevezett referenciaár csökkenése miatt 500 készítmény térítési díja nő átlagosan 6 százalékkal, de Molnár Lajos állítása szerint ezekkel azonos hatóanyagú, de olcsóbb készítmények is kaphatók.
A miniszter elmondta, hogy az 1000 készítmény felöleli a teljes gyógyszerpalettát, van közöttük új és generikus készítmény is. Molnár Lajos úgy véli, hogy az árváltozás a lakosság számára összességében több mint 10 milliárd forintos megtakarítást hozhat. A társadalombiztosítási kiadásokat pedig éves szinten közel 20 milliárd forinttal csökkentheti az árverseny.
Molnár Lajos megítélése szerint a január 1-én életbe lépett gyógyszer-gazdaságossági törvény alapján végrehajtott első nyilvános gyógyszer-árverés beváltotta a kormányzat reményeit. E tegnap befejeződött licitálás a mintegy 6000 támogatott gyógyszer csaknem felét érintette. Az árverés alkalmazható azonos hatóanyagok – szaknyelven hatóanyag fixcsoportok – és azonos terápiás célt szolgáló hatóanyagok – terápiás fixcsoportok – esetében. A referenciárat a csoport legolcsóbb készítménye adja, ha azzal a gyártó korábban legalább 1 százalékos piaci részesedést ért el.
A miniszter tájékoztatása szerint csaknem 100 készítményt ki is zártak a támogatotti körből, mert a gyártók nem csökkentették áraikat megfelelő mértékben. Kikerült a támogatásból 134 olyan gyógyszer is, amelyek nem elérhetőek, valós forgalmuk nem volt.
A gyártók érdekeltek abban, hogy – élve a törvény által garantált lehetőségekkel – március 10-ig további árcsökkentéseket érvényesítsenek, mivel ezek a változások még 1-étől életbe léphetnek.
Azzal kapcsolatban, hogy a sérült tűzoltóknak a napokban vizitdíjat kellett fizetniük, a miniszter elmondta: a kórház nyilatkozatban közölte, hogy nem kellett volna kérniük a pénzt, és visszaadják. Molnár Lajos hozzáfűzte: a hatályos munkajogi törvény szerint a munkahelyi balesetet szenvedők kezelésének költségeit teljes egészében a munkáltató fizeti. Ezzel együtt az összegyűjtött tapasztalatok alapján a vizitdíj rendszer technikai pontosítására készülnek. A tárca javaslatairól végül az Országgyűlés dönt.
A miniszter közölte azt is, hogy a kórházi ágyakról szóló döntést a hét második felében ismerteti a nyilvánossággal.