Négy év után ismét együtt! Partnerség az egészségügyi szakdolgozókkal!
A Magyar Országgyűlés ma szavazott az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvénymódosításról. A javaslatot 310 számú igennel, 48 számú nemmel, 1 számú tartózkodás mellett fogadták el a parlamenti képviselők.
Négy év után ismét együtt! Egy egységes hivatásrendi szabályozás hatálya alá tartozva szerveződik újjá több mint 80 ezer szakdolgozó. A kamarai törvény „rehabilitációja" új lehetőséget teremt a szakmai köztestületek életében. A Szakdolgozói Kamara úgy érzi, hogy a kormányzat e döntésével megteremti annak lehetőségét, hogy visszaálljon a szakmai közélet súlya, a szakdolgozói kar ismételten megkerülhetetlen eleme legyen a szakmai érdekegyeztetés rendszerének - írja közleményében a szakmai köztestület.
Partnerség az egészségügyi szakdolgozókkal! Ugyanakkor a szakdolgozók is partnerséget kívánnak fenntartani a kormányzati szerveken túl a szakmai civil és más érdekvédelmi szervezetekkel annak érdekében, hogy a szakmai döntések meghozatalakor az ágazatban dolgozók érdekei is megszólaljanak. A kötelező tagságon nyugvó, a közös hivatás gyakorlóit tömörítő szervezet teremti meg a legitim érdekképviselet lehetőségét az ágazat szereplőivel.
A hosszú hónapokon keresztül zajló egyeztetés, valamint a parlamenti vita során számos olyan elemmel bővült a köztestületi törvény módosításának tervezete, mely a Szakdolgozói Kamara lehetőségeit új megvilágításba helyezik.
Kiemelt feladat a szakképzés és továbbképzés felügyeletének, keretszámainak és hiányterületeinek meghatározása, ezáltal hivatásunk gyakorlóinak képzési rendszerének megerősítése, a biztonságos betegellátás gyakorlásához szükséges tudás optimális megszerzésének biztosítása, a hiányszakmák vonzóvá tétele, szakmánk presztízsének visszaállítása, ezen keresztül a köztestületi szerep erősítése. Ismételten kamarai körökben zajlik az etikai ítélkezés mindkét szintje, s a testület hatásköre kiterjed a magasabb vezetői kinevezésekre és azok visszavonására is.
Kamaránk viszonylag rövid története során felhalmozott tapasztalataink, megszerzett értékeink alapján kívánunk alulról építkező demokratikus szakmai önkormányzatként működni a tagság számára is elfogadható tagdíjszámítási rendben, az országos szakmai tagozataink és bizottságaink közreműködésével. Ehhez az újonnan megválasztott tisztségviselői kör munkaidő-kedvezmény biztosításával tud majd nekilátni.
Köszönjük a Magyar Országgyűlésnek, hogy szavazataikkal visszaadták a szakmai önkormányzatiságba vetett hitünket, s visszaállították az ágazatban dolgozók közös erkölcsi és szakmai normáihoz való tartozás lehetőségét!