Nem lesz fővárosi kórházholding, de az intézményi integráció már elkezdődött.
Elődje, Pesti Imre szellemiségében folytatja munkáját az új egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes, Szentes Tamás. Az alig egy hete kinevezett politikus az Önkormányzati Egészségügyi Napok Téli Szimpóziumán mutatta be a régi-új elképzeléseit a közönségnek.
Igaz, a kormánymegbízotti tisztsége miatt távozó Pesti november elején még azt mondta, „ha rajtam múlna, holnaptól holdingban működnének a fővárosi önkormányzat kórházai", utóda már finomabban fogalmazott, és intézményi integrációról beszélt. A főváros közegészségügyi, intézményi betegellátási és népegészségügyi feladatainak ellátására a korábbi időszakban nem voltak programok, csak a kiadások jelentkeztek, amelyeket szakmailag értelmezhetetlen tartalmakra költöttek el Szentes szerint. Bár a teljes gyógyító-megelőző kassza 20%-át a fővárosban költötték el, mégis 3 kórház van csőd közeli állapotban. Az előző városvezetés hibájaként rótta fel az új főpolgármester-helyettes, hogy az intézmények korábban politikai lobbik és helyi érdekek mentén kaptak pénzt fejlesztésekre, az ellátási igényeket és szakmai szempontokat figyelmen kívül hagyta a fenntartó.
Nem számíthatnak plusz bevételekre a fővárosi tulajdonú kórházak az idén, hiszen 2011-ben válságköltségvetést fogadtak el a budapesti közgyűlésben. Szentes Tamás fő célként tűzte ki intézményeik gazdálkodásának átvizsgálását, a korrupció, a pazarlás megszüntetését, a gazdasági stabilitás megteremtését.
Az integrációtól hatékonyabb irányítást várnak, de központosítást az is indokolja, hogy a főváros is igyekszik feladatait a kormány koncepciójához igazítani.
A szakpolitikus szerint a működésben vannak tartalékok, amelyeket egységes irányítással hasznosítani lehet majd. Példaként hozta a Berlinben és Bécsben működő kórházholdingokat. A német fővárosban a 9 intézmény gazdasági és humán integrációja 2 millió euro nyereséget hozott, míg a 12 bécsi kórház és 11 háttérintézménye az integrált struktúrában jelenleg is stabilan működik.
A budapesti integrációt két lépésben tervezik. A gazdasági összevonás már meg is kezdődött, s a szakmai integráció előkészületei is megindultak. Össze kívánják hangolni a 3 szintű ellátást, ahol később a szakmai tartalom is azonos lenne. A szakmai integráció azonban hosszú távú, forrásigényes feladat lesz, amelynek során a szolgáltatókkal is meg kell egyezniük majd.