• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Minőségügyi helyzet a fekvőbeteg-ellátásban

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

113 intézmény 189 telephelyéről érkeztek válaszok, melyek az OEP által finanszírozott hazai ágyszámkapacitás 90%-át fedik le.

Az „Indikátorrendszer 2009" kérdőíves felmérés keretében az Egészségbiztosítási Felügyelet többek között feltérképezte a fekvőbeteg-ellátó intézmények minőségügyi helyzetét. A kérdésmodulra 113 intézmény 189 telephelyéről érkeztek válaszok, melyek az OEP által finanszírozott hazai ágyszámkapacitás 90%-át fedik le.


A kérdőívben feltett kérdésekből az elemzés során a Felügyelet 19 értékelési szempontot állított elő. Ezek a szempontok a kórházi minőségügyi rendszerére, a gazdálkodás és kontrolling egyes kérdéseire, a személyes és közérdekű adatok kezelésére, illetve a betegelégedettség mérésére terjednek ki. A mutatók országos megoszlása és átlagértékei mellett azok regionális eltérései is a vizsgálat tárgyát képezték. A Felügyelet egyes mutatók esetében vizsgált továbbá olyan összefüggéseket is, hogy a telephelyek mérete befolyásolja-e – és ha igen, milyen mértékben – a mutatók értékét.

Az elemzés mellékletében részletes, régiónként bontott táblázatokban találhatók meg az egyes intézmények pontos besorolásai a vizsgált szempontok alapján. Ezek a táblázatok az intézményeket betűrend szerinti sorrendben tartalmazzák. Az intézmények könnyű összehasonlítása érdekében az „Indikátorrendszer 2009" honlapján lehetőség van arra is, hogy az oldal látogatói egyéni rangsorokat készítsenek: ehhez csupán azt kell beállítani, hogy az egyes szempontok egy 1-5-ig terjedő skálán mennyire fontosak, és automatikusan elkészül az egyéni preferenciáknak megfelelő intézményi rangsor.


Az egyes mutatók esetében a pozitív értékeket zöld szín, a közepes értékeket (amennyiben van ilyen) sárga, míg a fejlesztendő területeket piros jeleníti meg. Az egyéni rangsor elkészítésekor a zöld besorolás 1, a sárga fél, a piros 0 pontot ér a súlyozott átlag számításakor. A mutatók pontos definícióit és a pontozás logikáját táblázatos formában a függelék tartalmazza. A besorolások zöld, sárga és piros színei az országos megoszlásokat bemutató ábrákon is szerepelnek.

Az egyes mutatók esetében a regionális megoszlást is vizsgálta a Felügyelet: a regionális különbségeket színezett térképek érzékeltetik (a pontos regionális adatokat pedig a függelék táblázatos formában is tartalmazza).

Összefoglaló megállapítások

•  Országos szinten a kórházi telephelyek 71%-a rendelkezik tanúsított minőségügyi rendszerrel, és 86%-a küldetési nyilatkozattal. A telephelyek 72%-ánál készül minőségügyi feljegyzés a helyzetértékelési eredményekről, és 69%-uk rendelkezik minőségfejlesztési teammel.

•  Országosan a telephelyek 67%-ában az osztályvezető orvos és a vezető ápoló hetente áttekintik a betegdokumentációt. 96%-ban vannak műszak átadás-átvételkor nővérvizitek.

•  A kórházi telephelyek 19%-a teszi nyilvánosan elérhetővé szakmai és pénzügyi beszámolóját. A telephelyek 65%-ban foglalkoztatnak kontrollert és használnak valamilyen kontrolling rendszert. A telephelyek szervezeti egységeinek 64%-a legalább havonta, 30%-uk ritkábban, mint havonta, 6%-uk pedig soha nem kap visszajelzést gazdasági teljesítményéről.

• Országos szinten a telephelyek 24%-ánál nincs vértranszfúziós bizottság, 27%-ban pedig ugyan van vértranszfúziós bizottság, de vagy nincs vértranszfúziós politikája, vagy nem elemzi folyamatosan a vérkészítmények felhasználását.

• Az intézményi telephelyek 90%-a rendelkezik informatikai eljárásrenddel.

•  94%-ban kötelező beosztás- és névazonosító használata a dolgozók számára.

•  A telephelyek 16%-a teszi közzé a betegelégedettségi felmérés eredményeit a honlapján. 84%-ban volt 2008. vagy 2009. év során betegelégedettségi felmérés, és ennek eredményéről összefoglalót is készítettek az eredményekről a dolgozók számára.

•  Összességében a Dél-Alföldi régió 9 mutató szerint is legjobb értékeket érte el, ugyanakkor a Közép-Magyarországi régió 7 mutató szerint is a legalacsonyabb országos értékeket kapta.


További részletek a Felügyelet honalpján