• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Most nem lehet csökkenteni a magánkiadásokat

Egészségpolitika Forrás: Weborvos

Orosz Éva szerint kormányzati döntés nélkül nem várható több forrás az egészségügyben.

Orosz Éva professzor, az ELTE Egészségpolitikai és Egészség-gazdaságtani Tanszékének vezetője vette górcső alá a Semmelweis Tervet az Önkormányzati Egészségügyi Napok téli szimpóziumán.
 
Általában pontosabb, markánsabb megfogalmazásokat hiányolt Orosz Éva, aki szerint legelőször is kormányzati döntés, stratégia szükséges a terv megvalósításához, ugyanis az nem képzelhető el az egészségügyre fordított közkiadások növelése nélkül. Ehhez pedig „kevés" a vitairatban szorgalmazott társadalmi szerződés, amely gazdasági növekedés függvényeként határozza meg a forrásbővülés lehetőségét.

Hiányolja például az egyik kritikus kérdés, a Népegészségügyi Program és az állami egészségszervezési intézményrendszer kapcsolatának világosabb bemutatását, miként nem tartja teljesnek az egészségi állapot egyenlőtlenségeinek csökkentésére vonatkozó elképzeléseket sem. A jó minőségű szolgáltatás hármas alapfeltétele közül csak a hatásos terápiára vonatkozó ismérvvel találkozott, holott a betegbiztonság és a fogyasztói elégedettség – ezek javításának igénye – nem hiányozhat.

Nem tartja reális célnak például a magánkiadások arányának visszaszorítását az egészségügyi kiadásokban, ehelyett szerinte azt kellene a tervnek tartalmaznia, hogy az állam fokozott figyelemmel fordul az alacsony jövedelmű, krónikus betegek felé, meghatározva például a beteg által fizetendő összeg maximumát jövedelméhez kötve.

Sokkal súlyosabb problémának tartja azt, hogy nincs elegendő forrás arra, hogy mindenki hozzáférjen a hatásos terápiákhoz, mint annak megfogalmazását, hogy a szolgáltatási csomagból kizárható legyenek azok a beavatkozások, amelyek nem az egészségi állapot javítását szolgálják. Világosabb megfogalmazásra van szükség a „fizetős" ellátások körének megállapításához, az öngondoskodás kiterjesztésének értelmezéséhez.

Az egészségszervezésre vonatkozó elképzelésekben álláspontja szerint nem látható világosan, milyen ösztönző eszközökkel teszik érdekeltté a szervezőket és az ellátókat a betegutak alakításában.
Az előadás vetített képei

***

Teljes körben feldolgozta a szakállamtitkárság a Semmelweis Tervhez beadott véleményeket, derült ki a Velkey György témavezető, a Magyar Kórházszövetség jelölt elnökének tájékoztatásából. Összesen 115 szervezet és 35 egyén formált véleményt a vitairatról, amelyet az álláspontok figyelembevételével akciótervként kívánnak nyilvánosságra hozni februárban.