• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem tudnak dolgozni, pedig egyre több a beteg

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Kétszeresére, így akár hat-nyolc évre nőhetnek a várólisták az ortopédiai ellátásban, ha továbbra is ilyen drasztikus a korlátozás.

Országosan átlagosan 30-40 százalékkal csökkent a csípő- és a térdprotézis műtétek száma, s ha továbbra is ennyire visszafogják az intézmények teljesítményeit, az ízületi betegségekre vonatkozó 1-3 éves várólisták sok intézetben kétszeresükre, vagyis 2-6 évre fognak nőni – állítja dr. Bucsi László, a Magyar Ortopéd Társaság (MOT) elnöke, aki a Fejér Megyei Szent György Kórház Mozgásszervi Sebészeti Centrumának vezetője.


Az adatokat nem légből kapták, ugyanis egy felmérésen alapulnak: összehasonlították a 2008. november-december és 2009. január, illetve a 2009. november-december és a 2010. január közti időszakot. Ezek tükrében a rendelkezésre álló adatok alapján országos átlagban a csípőprotézis műtétek 29 százalékkal, a térdprotézis műtétek 40 százalékkal csökkentek. Van olyan intézet, ahol a 70-80 százalékos megszorításról is beszámoltak.


Végveszélybe került az ortopédiai ellátás hazánkban, figyelmeztet a MOT elnöke, utalva arra, hogy az országos szakfelügyelőn keresztül jelezték a problémát a döntéshozóknak is. A fentebb vázolt adatok olyan tények, amelyek miatt nem tudja elfogadni a szakminiszter állítását, aki szerint nem történt lényeges változás az ortopédiában, szinte ugyannyi műtétet végeztek, mint korábban.

Létezik olyan intézet, ahol alapítványi pénzből vásárolnak protéziseket, hogy tudjanak műteni. Egyre több beteg van, miközben nincs kellő tvk, HBCs lehetőség. A fehérvári ortopédia korábban kétszáz HBCs-ből „gazdálkodhatott", jelenleg ennek csak fele áll rendelkezésükre. A sürgősséget nem szabad megfogni, viszont az el is viszi a HBCs nagy részét, így az elektív műtétekre alig jut, fogalmazza meg a gondokat dr. Bucsi László, hozzátéve: az ortopéd betegek ugyan nem küszködnek halálos kórral, de fájdalommal és életvitelük jelentős korlátozásával kell várakozniuk az életminőségüket javító műtétre. A degeneratív betegségek elsősorban az idősebbeket érintik, de az ápolásra szoruló, önellátásra képtelen embert egy másik, aktív embernek kell gondoznia, aki emiatt ki is eshet a munkából, hiszen nem tudnak mindenkit intézményben ellátni. Bizonyos tévhitekkel szemben nem feltétlenül az elhízás áll a degeneratív betegség hátterében, de tény, hogy a túlsúlyosság hozzájárul az elváltozások kialakulásához.

– Nem tudunk dolgozni, nem tudok munkát adni például a kollégáimnak a fehérvári centrumban, miközben a betegek egyre türelmetlenebbek, és nem értik, miért kell ennyit várniuk, hiszen ők azt hallják, van elegendő pénz az ellátásra. Egy kecskeméti ortopédiai osztályvezető főorvos ma már Angliában dolgozik. Ilyenre mostanában nem volt példa, de még az átkosban sem. Nem egy fiatal orvos távozott ugyanis külföldre, hanem egy osztályvezető főorvos – utal az elvándorlási hajlandóság növekedésére. Ma minden harmadik ortopéd orvost foglalkoztat a kivándorlás gondolata, teszi hozzá a dr. Bucsi László, akit nemrégiben a Szlovák Ortopéd-Trauma Tudományos Társaság "tiszteletbeli tag" kitüntetésben részesített olyan világhírű, amerikai vállsebésszel együtt, mint C. A. Rockwood.