Oberfrank Ferenc szerint széles körben elfogadott forgatókönyv lehet a Semmelweis Terv.
A Semmelweis Terv nem tartalmaz zavarba hozó szakmai újdonságokat, de nagy szükség van egy széles körben elfogadott forgatókönyvre dr. Oberfrank Ferenc, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutató Intézet igazgatója szerint.
- Nagyon fontos, hogy a Terv tisztázza az egészségpolitika értékrendjét és alapelveit. Ez az első lépés az átláthatóság, a rendezettség, majd a tervezhetőség felé. Vonzó jövőkép kell, ami nemcsak az egészségügyi döntéshozókat, hanem minden egészségügyben dolgozót megszólít és az egész társadalmat képes mozgósítani mellettük – fogalmazott az Önkormányzati Egészségügyi Napok téli szimpóziumán.
- Az emberek úgy kell érezzék: az egészségügyiek sikere, sorsának jobbra fordulása össze van kötve az övékével. Ami radikálisan új, az a politikai kontextus. Ha sikerül az elsöprő többséget a szakpolitika mögé állítani, akkor valóban áttörést lehet elérni. Kulcskérdés, hogy stratégiai szerepet ér-e el az egészségpolitika a nemzetpolitikában, hogy sikerül-e megteremteni az összhangot a közigazgatás már folyó átalakításával, a gazdaságfejlesztési programokkal, az innováció-politikával, a szociálpolitikával vagy az oktatáspolitikával is. Le kell csapni a közös emberi erőforrás tárca nyújtotta lehetőségekre. Nem szabadna kihagyni azt az esélyt sem, amit az új személyi adózás nyújt a forrásbevonásra – hangsúlyozta az egészségpolitika színterén is jártas szakember.
- Konkrétumok kellenek, amit azonnal megértenek a partnerek. Nem szabad, hogy a gazdaság, a társadalom többi tényezője és különösen a betegek úgy érezzék, hogy "ez" már megint a kórházigazgatókról, az orvosokról szól. Mielőbb az egészségügy valamennyi szereplőjét be kell vonni a nyilvános kommunikációba – emelte ki Oberfrank Ferenc.
Az ellátásszervezés rendeltetése nem elsősorban a hatékonyság növelése, az intézményi és tulajdonosi érdekek összeegyeztetése, hanem a betegellátás teljes folyamatának biztonságos, színvonalas és fenntartható elérhetősége mindenkinek, aki rászorul. Az átszervezés hitelét nem szabad az alapelveket megkérdőjelező kompromisszumokkal aláásni. A konkrét lépéseket a megadott értékrend alapján az erőforrások, a szervezéstudomány és a népegészségügyi szükségletek kell meghatározzák – volt hallható az előadótól.
Lehet, hogy segítene, ha az egészségügy "megmentésének", szervezeti és működési átalakításának alapelveit parlamenti határozat mondaná ki. Ezt követően kerülnének elő a részletek. Félő, hogy a részletekről azonnal meginduló vitákban "szétlobbizzák" a jól kigondolt rendszert, fogalmaz meg aggodalmát Oberfrank Ferenc.
Az eredményességet természetesen mutatószámokkal is ki kell tudni fejezni, de az áhított igazi változás új gondolkodásmódot, mély kulturális átalakulást kell hozzon az egészségügyben és a környezetében, egyaránt. Az értékmérő a legkiszolgáltatottabbak helyzetének, ellátásnak változása. A Semmelweis Terv egy fontos lépés lehet ennek érdekében – mondta az igazgató.