• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Orvos, beteg: keresd a gyógyszered!

Egészségpolitika Forrás: Weborvos-OEP

Az OEP szakemberei által kidolgozott, havonta frissülő program nem csak a lakosságnak, az orvosoknak is ingyenes.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) elkészítette és honlapján megjelentette a nagyközönségnek szóló gyógyszerkereső programját, amely a lakosságnak kíván tájékoztatást nyújtani arról, hogy az orvos által felírt, a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszernek mennyi a fogyasztói ára, illetve mennyit kell érte, térítési díjként fizetni a patikában. A gyógyszerek támogatása - így a betegek által fizetett összeg is - eltérő lehet attól függően, hogy a szükséges medicinát a háziorvos vagy a szakorvos - illetve meghatározott időn keresztül szakorvosi javaslatra a háziorvos - írta-e fel A program erre nézve is választási lehetőséget biztosít, figyelmezteti a felhasználót, amennyiben a fenti esetben eltérés található a támogatás mértékében. Információt tartalmaz továbbá arról is, hogy létezik-e kedvezőbb térítési díjú, az eddigiekben szedett gyógyszerrel azonos készítmény, vagyis olyan, amit az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) bioekvivalensnek minősített.

A Gyógyszerkereső kizárólag az ártámogatásban részesülő készítményeket jeleníti meg, továbbá azokat, amelyek elérhetők a gyógyszertárakban. A program segítségével mind a gyógyszer nevére, mind hatóanyagára lehet keresni majd az eredményt listázni. A kiválasztott készítményhez tartozó táblázat a tartalmazott hatóanyag nevét, a készítmények (támogatás nélküli) fogyasztói árát, napi terápiás költségét valamint az árához adott társadalombiztosítási támogatást, végül a fizetendő térítési díjat adja meg.

A táblázatban különböző színnel jelöltek a térítési díjak;
- a vastag betűvel szedett, zöld színű készítmény a referenciatermék, ami kedvező árú, és biztosan kapható a patikákban. A referenciaterméknél kedvezőbb árú gyógyszerek zöld színűek, 
- a sárga szín a referenciatermékhez viszonyítva legfeljebb 10 százalékkal drágább, míg 
- a piros szín a referenciatermékhez viszonyítva több mint 10 százalékkal drágább készítményeket jelöli.

A nagyközönségnek szánt gyógyszerekereső programmal egyidőben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) gyógyszerügyi főosztálya és informatikusai elkészítettek egy vadonat új, minősített és komplex vényíró programot, amely az ORKA névre hallgat.

Az ORKA (Orvosi ReceptKitöltő Alkalmazás) segítségével a felhasználóorvosok könnyen és gyorsan hozzáférhetnek a gyógyszerrendeléshez szükséges információkhoz, tájékoztatást kapnak a gyógyászati segédeszközök áráról, támogatásáról, a betegterhekről.

A program a vényíráson túl alkalmas a magánorvosi jelentés elkészítésére, illetve - szükség esetén - a közgyógyellátás rendszerében alkalmazott igazolás előállítására is.

Az ORKA automatikusan betölti az indikációs pontok („Eü-pontok") szövegeit, az elfogadott BNO-kódokat, illetve jelzi, hogy milyen végzettség mellett írható fel, vagy javasolható egy-egy gyógyszer, valamint, hogy hány hónapra adható szakorvosi javaslat az egyes készítményeknél.

Színekkel jelöli a betegköltségeket, így az orvosok egyszerűen és gyorsan tudnak megfelelő információt adni betegeiknek a helyettesítő készítmények térítési díjáról és a különbségekről. A program megmutatja azt is, hogy egy-egy támogatott készítmény kapható-e a patikákban.

Az ORKA megfelelő működéséhez szükség van egy folyamatosan frissülő gyógyszeradatbázisra, mely szintén letölthető az OEP honlapjáról. Mint azt lapunk kérdésére Molnár Márk elmondta, a doktorok minden hónap 15-25 között értesülnek a következő hónap elsejétől életbe lépő változásokról, s ugyanekkor letölthetik a frissített adatbázist. Az OEP gyógyszerügyi főosztályának vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy az általuk kidolgozott segédlet használata nem kötelező, más kérdés, hogy ingyenessége, komplexitása, minősítettsége folytán nyilván megéri az alkalmazása.