• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Paktum készül a lelki betegek védelmében

Egészségpolitika Forrás: MTI

Elindították az Európai Unióban a lelki egészség és a lelki jólét javítását célzó egyezményt.

Ezt Medgyaszai Melinda, az Egészségügyi Minisztérium egészségpolitikai szakállamtitkára a témával foglalkozó brüsszeli konferencia befejeztével jelentette be pénteken.

A paktum elismeri a mentális egészség egészségügyi, társadalmi és gazdasági előnyeit, és kimondja, hogy a mentális betegségekhez még napjainkban is kapcsolódó tabuk és megbélyegzés ellen fel kell venni a harcot.

Az Európai Unióban minden negyedik embernek van valamilyen lelki problémája, és minden kilencedik percben öngyilkos lesz valaki - mutatott rá a szakállamtitkár az MTI-nek nyilatkozva.

Az ilyen jellegű betegségeknek súlyos hatásai vannak az egészségügy mellett más területeken is, így nem lehet mellette szó nélkül elmenni - hangoztatta a magyar illetékes. Meg kell vizsgálni, hol vagyunk, milyen programok és jó gyakorlatok vannak, továbbá minderre pénzt is kell áldozni: pályázati lehetőségeket teremteni, támogatási alapokat nyitni - mindezekkel foglalkozott a konferencia Medgyaszai Melinda beszámolója szerint.

A brüsszeli tanácskozáson kiemelten összpontosítottak az öngyilkosságok számának csökkentésére, a betegek megbélyegzése és diszkriminációja elleni küzdelemre, az idősekkel és a fiatalokkal való foglalkozásra, illetve a munkahelyen való jó egészségre. Elhangzott az is, hogy a mentális jólét az egészségügy mostohagyereke, Hamupipőkéje.

Az öngyilkosságok számát tekintve Magyarország világszinten még mindig a második helyen áll, bár 2000 és 2005 között sikerült javítani a helyzeten. Az említett időszakban az unión belül Magyarországon volt második leggyorsabb a csökkenés. A szakállamtitkár úgy vélte, a betegség elleni sikeres küzdelemhez elsősorban azt a társadalmi hozzáállást kellene megváltozatni, amely megbélyegzi a mentális betegeket.

- Azért nem fordul orvoshoz nagyon sok beteg, mert fél attól, hogy stigmatizálják. Ha viszont nem megy orvoshoz, nem kap megfelelő kezelést, és ennek következménye például a nagyon magas öngyilkossági ráta - fogalmazott Medgyaszai Melinda. Hozzátette, az öngyilkosság egyik legfontosabb oka a depresszió, pedig az Magyarországon ma már kezelhető betegség.

Az egészségügyi illetékes szerint Magyarországon is vannak nagyon jó gyakorlatok. A pszichiátriában dolgozók például jelenleg is sok olyan betegcsoporttal foglalkoznak, ahol a beteg családjával és környezetével is felveszik a kapcsolatot, hogy a kezeltek sikeresen visszailleszkedhessenek.

A pécsi egyetemen sikeres programot végeznek a bevándorlók egészségével, lelki egészségével kapcsolatban: ennek keretében oktatják azokat a csoportokat, amelyek tagjai közvetlenül találkoznak a migránsokkal, és tudnak nekik segíteni. Az EU-ban 50 millió bevándorló van, ezért ez nem elhanyagolható kérdés - hangoztatta a szakállamtitkár, hozzátéve, hogy ráadásul ezek egy része Magyarországon keresztül érkezik.

Medgyaszai Melinda arról is beszélt: a magyar nemzeti lelkiegészség-programot várhatóan októberben - a téma nemzetközi napján - indítják el. A program által nagyobb hangsúlyt és több forrást kap a magyar pszichiátria és a lelki egészség védelme. A szakállamtitkár bízik abban, hogy a tervnek parlamenti támogatása is lesz, bár törvényhozási jóváhagyás nem kell hozzá.