• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pénz nélkül nem megy

Egészségpolitika Forrás: MTI

Nem várható el, hogy az egészségügyben megalázó fizetésért dolgozzanak.

Szakmai szervezetek szerint nem várható el, hogy az egészségügyi dolgozók felelősségteljes munkájukat ilyen "megalázóan alacsony" fizetésért végezzék el. A Budapesten, a Semmelweis Egyetemen szombaton megrendezett első karriernapon az egészségügyért felelős államtitkárság mellett az egészségügyi dolgozókat képviselő szakmai szervezetek is kifejtették álláspontjukat az életpályamodellről, az ágazatot sújtó munkaerőhiányról.

Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke úgy fogalmazott: "baj van, mégpedig nagyon nagy". Szerinte "a humánerőforrás-bomba már felrobbant". Most drasztikusan hozzá kell nyúlni a rendszer minden részéhez. Tudomásul kell venni, hogy ez pénz nélkül nem fog menni - mondta.

Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke azt mondta, ha nem rendezik minél hamarabb az ágazat humánerőforrás-problémáját, a rendszer össze fog dőlni. Hozzátette: a rendszer jelenleg kihasználja a pályát választók gyógyítás iránti szenvedélyét, de arra is felhívta a figyelmet, hogy manapság egy 18 éves pályaválasztónak fontosabbak az anyagiak, mint néhány évtizeddel ezelőtt.

Nagy Ferenc, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke arról beszélt, hogy az orvosi munka olyan követelményeket támaszt, amelyek csak stabil anyagi körülmények mellett teljesíthetők, ezért mielőbbi bérrendezés szükséges. A MOK által kidolgozott életpályamodellből kiemelte, hogy ők egy friss diplomás pályakezdő esetében 200 ezer forintos nettó bért tartanak reálisnak, szerintük ez a tárgyalási alap.

Úgy látja, az orvosok megalázóan alacsony fizetése az oka annak is, hogy hálapénz rendszere működik, és ezt a MOK ellenzi. Hangsúlyozta: a politika feladata, hogy ezt megszüntesse.

Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke azt várja el: az egészségügyi dolgozókat ne kényszerítsék arra, hogy hálapénzből éljenek meg. Elmondta, a pályakezdő orvosoknak fontos, hogy tiszta viszonyok között dolgozhassanak, de a hálapénz felszámolása csak úgy lehetséges, ha rendezik a béreket. Ő szintén 200 ezer forintos nettó fizetést javasol a pályakezdő orvosoknak.

Kiemelte: el kell érni, hogy Magyarországon is ugyanolyan megbecsültségük legyen az orvosoknak, mint a nyugati országokban.