• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Stagnáló alkoholstratégia

Egészségpolitika Forrás: Origo

Politikailag meglehetősen kényes területről van szó, a lakosság nagy része fogyasztó, s jelentős az alkoholipar is.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) május végén szólította fel a tagállamokat, hogy egységesítsék az alkoholstratégiájukat. A mértéktelen ívás ugyanis évenként világszerte 2,3 millió idő előtti halálesetért felelős. Magyarországnak viszont annak ellenére nincs elfogadott stratégiája, hogy az Európai Bizottság 2006-os jelentése szerint a magyarok a legnagyobb alkoholfogyasztók az EU-ban - írja az origo.hu.

Magyarországon egy ember évente átlagban 18 liter száz százalékos alkoholt - forgalomban ilyen töménység nem kapható, a kimutatások azonban ezt veszik alapul - fogyaszt. Ráadásul ennek a mennyiségnek a negyedét az illegálisan előállított szeszesital teszi ki. A 100 ezer lakosra jutó alkoholos eredetű halálozás Magyarországon 2003-ban 149,55 volt. Ugyanez a szám Csehországban 89,74, Szlovákiában 92,8, Lengyelországban 86,54 volt. Az uniós átlag - a 2004-es bővítés előtti - pedig 104,63 volt.

A kormányzati stratégia hiánya azért furcsa, mert egy tervezetet az egészségügyi tárca megbízásából 2006-ban már kidolgozott az Országos Addiktológiai Intézet. A tervezet azonban nem került a kormány elé. Az Egészségügyi Minisztérium az [origo]-nak ezt azzal magyarázta, hogy az elmúlt évben az egészségbiztosítás reformjával foglalkozott a tárca, így az alkoholfogyasztás visszafogása nem került be a prioritások közé.

A helyzet azt követően változott meg, hogy a biztosítási reformtörvény visszavonása és az SZDSZ koalícióból való kilépése után Székely Tamás lett az egészségügyi miniszter. Ő két év után újra utasítást adott egy stratégia kidolgozására. Koós Tamás, az Országos Addiktológiai Centrum - a korábbi intézet jogutóda - munkatársa, a korábbi stratégia egyik kidolgozója, azt mondta: a 2006-os tervezet lehet az új dokumentum alapja.

Politikailag meglehetősen kényes terület, a lakosság nagy része fogyasztó, ráadásul jelentős az alkoholipar is - Koós szerint ez lehet az oka annak, miért nem történtek eddig komoly lépések az alkoholfogyasztás visszafogására.

Az Addiktológiai Centrum munkatársa szerint az önkormányzatok viszont egyre több helyen megpróbálnak fellépni a túlzott alkoholfogyasztás ellen. A fővárosi VI. kerület tavaly júniusban tiltotta meg a boltosoknak, hogy éjjel 11 és reggel 6 óra között alkoholt áruljanak. Hasonló rendeletet hozott a VII. és a XVIII. kerület is. Debrecen pedig július 1-től tervezi, hogy az éjjel-nappaliknak tiltani fogja éjszaka az alkoholárusítást. A rendészeti minisztérium májusban vezette be a zéró toleranciát, amelynek értelmében az alkoholszonda elszíneződésekor a helyszínen elveszik a sofőrtől jogosítványt. Koós Tamás szerint ezekre az egymástól független lépésekre is lehete építeni egy kormányzati stratégiát.