Az egészségügyiek életpályamodelljében a pénz csak az egyik tényező.
Az egészségügyért felelős államtitkár emellett legalább olyan fontosak a szakmai és fejlődési lehetőségek, a társadalmi megbecsültség, a megfelelő munkakörülmények. Szócska Miklós szombaton az Semmelweis Egyetemen rendezett karriernapon kifejtette: az életpálya a gazdasági mellett számos emberi tényezőn is múlik. Példaként kiemelte az orvosi pályát választók hivatástudatát, illetve azt, hogy ehhez mit tesznek hozzá oktatóik, szakmai elöljáróik.
Szócska Miklós az egyik legnagyobb problémának nevezte, hogy szétzúzott szakképzéssel legyengített egyetemi rendszert, "perverz érdekeltségi rendszerrel" dolgozó egészségügyet örököltek.
Elmondta, mindig felteszik neki azt a kérdést, hogy mikor kap több pénzt az egészségügy. Erre csak azt tudja felelni, hogy nézzék meg az ország gazdasági teljesítőképességét.
Hangsúlyozta: ez nem jelenti azt, hogy belenyugodott volna ebbe a helyzetbe. Egyrészt azon dolgozik, hogy a gazdasági-politikai döntéshozókat meggyőzze, hogy az egészségügy prioritást kapjon. Másrészt olyan alternatív forrásokkal, mint a hamburgeradóként ismertté vált népegészségügyi termékdíj bevezetése, igyekeznek többletpénzhez juttatni az egészségügyet.
Kiemelte viszont, hogy az egészségügyben jelenleg is nagyon sok pénz van. Szerinte "ésszerű gazdálkodással" az intézmények és az önkormányzatok is tudnak tenni azért, hogy megtartsanak egy rezidenst vagy egy szakdolgozót.
Szócska Miklós elmondta: ő sem gondolja, hogy annyi pénzért, amennyit jelenleg az egészségügyben keresnek, elvárható az az áldozatvállalás, amelyre az ágazatnak szüksége van.
Az államtitkár úgy fogalmazott: "az egyik lehetőség, hogy mindenki elmegy, és az utolsó leoltja a villanyt". A másik út, hogy "megküzdünk együtt", kivárva azokat a lehetőségeket, amelyek javulást hoznak. Szócska Miklós azt mondta: ő ezt az utat járja, és reméli, hogy a gazdaság hamarosan lehetővé teszi, hogy a pénz is megérkezzen.
A fórumon Páva Hanna helyettes államtitkár az egészségügyi dolgozók szakképzésének tervezett változtatásairól beszélt. Elmondta, hogy várhatóan április vége felé dönt a kormány a módosított rezidensrendeletről, amellyel rugalmasabbá teszik a rezidensek elhelyezkedését. Eszerint a jelenlegi pályáztatási rendszert eltörölnék, és az intézmények egyfajta előszerződést kötnének a rezidenssel.
Dolgoznak továbbá egy olyan kompetencialistán is, amelyben leírnák, mit kell tudnia egy frissen végzett orvosnak. Ez a lista tartalmazná, hogy évről évre hogyan bővül az orvosok felelőssége, milyen feladatokat végezhetnek egyedül, illetve felügyelettel.