• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Társadalmi szerepvállalás és partnerség

Egészségpolitika Forrás: Weborvos Szerző:

Miben testesül meg a cég társadalmi szerepvállalása? Erről beszélgettünk a B. Braun csoport egyik vezetőjével.

Fazekas Máriával, a magyarországi B. Braun csoport kommunikációs vezetőjével még a karácsonyi készülődés kapcsán a társadalmi szerepvállalásról beszélgettünk.

– Hogyan kezeli a karácsonyt a B. Braun nemzetközi szinten és Magyarországon?

– Családi vállalkozásként a B. Braun alapvető értékrendjéhez hozzátartozik az egymásra való odafigyelés. A világ 50 országában működő leányvállalatok a hagyományos képeslapok helyett egyedi céges elektronikus képeslapokkal köszöntik az ünnepek alkalmából partnereiket, és az így megtakarított pénzösszeget világszerte jótékony célra fordítják. Magyarországon több éves hagyománya van az Avitum dialízisközpontok mellett működő vesebeteg-egyesületek vezetőivel tartott karácsonyi ebédnek. Ezen rendezvény keretében kerül átadásra a Virga Ágnes Emlékérem, cégünk ápolói kitüntetése. A névadó Virga Ágnes budapesti dialízisközpontunk főnővére volt, aki fiatalon egy autóbaleset vétlen áldozata lett. Emlékére alapítottuk a díjat, amelyet egy belső értékelés alapján az adott év két legjobb ápolója nyer el. Az idén december 3-án tartott rendezvényen a kitüntetésben Moga Istvánné tatabányai és Nagy Zoltánné nyíregyházi ápolók részesültek.

– Több mint másfélezer ember dolgozik cégcsoportjuknál Magyarországon. Ők hogyan ünnepelnek?

– Nálunk a karácsonyi készülődés már december elején kezdődik: valamennyi szervezeti egységünk dolgozói kis belső ünnepséggel hangolódhatnak rá az adventi időszakra, melyhez a cégközpont bejglicsomaggal járul hozzá. Idén először tartottunk a gyöngyösi gyárunkban dolgozó munkatársak 14 év alatti gyermekei számára mikulásünnepséget. A kezdeményezést nagy örömmel fogadták, és a december 4-i rendezvényen több mint 300 résztvevő, közülük 160 gyerek várta együtt a Mikulást. Bízom benne, hogy sikerült hagyományt teremtenünk, és a jövő évben is lesz lehetőségünk egy ilyen ünnepség megszervezésére. A karácsonyi időszak különösen alkalmas arra, hogy túljutva az év nehézségein, a munkatársak ünnepi hangulatban töltsenek időt egymással. Hiszem, hogy ez nemcsak a mindennapi munkára, de a munkatársak otthoni hangulatára is kedvező hatással van. Ennek megfelelően az adventi készülődést a gyárban és a dialízisközpontokban is a karácsonyi vacsorák zárják.

– Mindezek mellett fel tudja-e vállalni a szervezet az Avitum Hálózatban kezelt betegekre való odafigyelést?

– A B. Braun Avitum Hálózatban a betegekre való odafigyelés nem csak a minőségi dialíziskezelés biztosítására korlátozódik. A vesebetegség természetéből adódóan betegeink közül sokan élnek nagyon nehéz körülmények között, ezért kerestük a lehetőségét annak, hogy ezen a területen is támogatást tudjunk nyújtani. Társadalmi szerepvállalásunk két fontos pillére a vesebetegek egyesületeivel való szoros kapcsolattartás, valamint az Élelmiszerbank Egyesülettel kialakított együttműködés. A Hálózat dolgozói önkéntes munkával, az adománygyűjtésekben való aktív részvétellel segítik az Élelmiszerbank Egyesület tevékenységét. December 3-án és 4-én Budapesten és az ország több pontján vállaltuk fel az adománygyűjtési akció szervezését és lebonyolítását, így a gyűjtött 4 tonna élelmiszer a helyi vesebetegek egyesületeinek koordinálásával a szociálisan rászoruló betegekhez és családjukhoz jutottak el. A gyűjtésekre a legtöbb helyen orvosok, nővérek, betegek és családtagjaik közösen jelentkeztek, ami jó példája a közösségi együttműködés sikerének.

– A B. Braun csoport mélyen beágyazódott a magyar társadalomba és egészségiparba. Milyen filozófia alapján működnek együtt a helyi közösségekkel?

– Ez a fajta szerepvállalás nem csak Magyarországon, hanem világszerte is jellemzi a B. Braun csoport tevékenységét. Az egyik nemzetközi szinten megfogalmazott programunk a B. Braun for Children, amelynek alapgondolata a gyermekek támogatása. A program egyik hazai akciója a Mosoly Otthon Alapítvánnyal való együttműködés. A szervezet országszerte autista otthonokat támogat, idei egyik eseményük egy autista fiatalok képeiből álló aukció megszervezése volt. Az árverésen a cégvezetés a kollégáink szavazatai alapján kiválasztott alkotásokra licitált. Végül három képet vásároltunk meg, amelyeket a cégközpontban állítottunk ki.

– Említette, hogy a B. Braun for Children program keretei között több projektjük is van.

– Támogatunk egy másik, gyerekekhez kötődő programot, amelyet a Magyar Drogrehabilitációs Sportalapítvány szervez. Ez az alapítvány üzemelteti a Káposztásmegyeri Sportklubot, amely felvállalja a lakótelepi gyerekek sportoltatását. Nagyon fontos számunkra az az elkötelezettség, amellyel a klub a sporton keresztül próbál nevelői feladatot ellátni, jövőképet felmutatni a gyerekeknek, és erősíteni bennük a küzdőszellemet.

– Mennyire jellemző az egészségügyi intézmények, kórházak támogatása?

– Számos megkeresés érkezik hozzánk, hiszen ezernyi szálon, mind szolgáltatóként, mind ellátóként kötődünk az egészségügyhöz. Sok esetben ezeket a támogatásokat az egyes divíziók intézik, és a megfelelő vezetői szinten születik döntés. E tevékenységünket nem reklámozzuk, és nem is tartjuk társadalmi szerepvállalásunk részének. Sokkal inkább a társadalmi együttélés és partnerség fontos elemének tekintjük ezeket a kapcsolatokat, hiszen egy cég csak akkor lehet sikeres, ha képes hozzájárulni szűkebb közössége, a magyar egészségügy problémáinak enyhítéséhez.

– Mióta jellemzi ez a felelős vállalati polgári lét a céget?

– 1839, a B. Braun cég megalapítása óta. A fenntartható környezeti fejlődés 171 éve is fontos volt, ugyanúgy, mint ma. Megjelenik ez éppúgy a dialízisközpontok veszélyes hulladék kezelésében, mint a cégközpont mindennapi irodai tevékenységének környezetbarát átalakítására létrehozott „Green Team" munkájában. A XIX. század dereka óta cégfilozófiánk része, hogy felelősen éljünk együtt a társadalmi környezettel. Magyarországi történetünk a kilencvenes évek elején úgy kezdődött, hogy világszínvonalú, a legkorszerűbb technológiával felszerelt dialízisközpontjainkkal nagymértékben hozzájárultunk a magyar egészségügy fejlődéséhez. Olyan hátrányos helyzetű régióban fejlesztettük fel a gyártást, amelynek ma már egyik legnagyobb foglalkoztatójává váltunk. Ma több mint 1500 munkahelyet tartunk fenn Magyarországon, beszállítói körünkkel együtt több ezer család megélhetéséhez járulunk hozzá.

– E filozófia része a magyar egészségügyi szakemberek egyre szélesebb köre számára ismertté váló Aesculap Akadémia is?

– Hisszük, hogy egy társadalmilag felelős szervezetnek nem csak a szabályokat kell betartania, a gazdasági fejlődéshez hozzájárulnia, társadalmilag fontos célokat támogatnia, hanem szakmája fejlődését is szolgálnia kell. Ezért annyira fontos számunkra az Aesculap Akadémia gondolatvilága, amely világszerte nagy hangsúlyt fektet az orvosok képzésére, az innovatív gondolatok továbbvitelére, és a tudásmegosztásra vonatkozó Sharing Expertise filozófia megvalósítására. Világszerte évente 44 ezer szakember vesz részt a szisztematikus szakmai fejlesztő képzéseinken, köztük orvosok, ápolók, valamint saját munkatársaink. Hiszünk benne, hogy az a fajta kétoldalú partneri viszony, amelynek fenntartására és továbbfejlesztésére törekszünk munkatársaink és az egészségügyi ágazat szereplői között lehet a folyamatos szakmai fejlődés záloga. Célunk a szakértelem megosztásán és a tapasztalatcserén alapuló képzés és továbbképzés szolgálata.

(A beszélgetés teljes terjedelmében a KÓRHÁZ szaklap 2010/12. számában olvasható.)