Komoly bírságot szabtak ki a thaiföldi orvostragédiában érintett cégekre, egyikük ajánlatot tesz.
Az etikátlan promóciós gyakorlatra világított rá egy orvos kolléga halála – mondta Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) főigazgatójával, Szepezdi Zsuzsannával tartott közös sajtótájékoztatóján. Az államtitkár kiemelte: nem folytat boszorkányüldözést sem a tárca, sem a hatóság, de a betegek érdekében azt szeretnék, hogy egy transzparens és hatékony gyógyszertámogatási rendszer működjön hazánkban. Ezt kívánja a piac egésze is.
Az OGYI a Thaiföldön januárban szerencsétlenül járt háziorvos „utaztatása" kapcsán hivatalból 18 eljárást folytatott le az elmúlt hónapokban. Az eljárások során többek között vizsgálta az érintett cégek gyógyszer-ismertetési, gyógyszer-promóciós tevékenységét, és a gyógyszerekkel kapcsolatos kereskedelmi gyakorlatát is. Kilenc eljárás során igazolódott a jogsértés ténye – mondta Szepezdi Zsuzsanna – több esetben súlyos jogsértés történt. A hatóság ezekben az ügyekben jelentős, összesen 52 millió forint összegű bírságot szabott ki. Tekintettel a jogsértés súlyosságára, és arra, hogy súlyos jogsértés esetén a hatóságnak nincs mérlegelési jogköre, egy esetben az Intézet kezdeményezte az OEP-nél az érintett cég termékei társadalombiztosítási támogatásának felfüggesztését.
Ennek kapcsán Szócska Miklós hangsúlyozta, hogy a gyógyszerellátás tekintetében semmilyen veszély nincs. Miután generikus gyógyszerekről van szó, tisztességes módszerekkel dolgozó versenytársak vehetik át a szerepet.
Az eljárások során az OGYI több helyszíni szemlét, illetve helyszíni ellenőrzést végzett, továbbá tanúmeghallgatásokat folytatott le. Megállapítást nyert, hogy az érintett cég több ponton is megsértette a gyógyszerek forgalmazásával és szakmai marketingjével kapcsolatos szabályokat, így egyebek mellett be nem jelentett orvoslátogatókat foglalkoztattak – elkerülve ezzel az éves, fejenként 5 millió forintos befizetési kötelezettséget. Bizonyítottan szerveztek egészségügyi szakemberek számára külföldi utazásokat, pl. úgymond piackutatási céllal, amelyről kiderült, hogy ez a tevékenység az adott körülmények között színlelt volt, valódi célja a természetbeni juttatások jogszerűtlenségének leplezésére irányult.
A folyamatban lévő ügy és annak hatása lehetőséget teremt arra, hogy megindulhasson egy, a piaci szereplők bevonásával zajló öntisztulási folyamat az etikátlan gyógyszer-prómóció területén.
Az ehhez szükséges jogszabály-módosításokat a tárca kezdeményezni fogja.
Bírósághoz fordul a Medico Uno - közlemény
Jogszerűtlennek és irracionálisnak tartja az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) által a cégcsoport magyarországi működésére kiterjedő vizsgálatot és annak megállapításait a Medico Uno, az ennek nyomán kiszabott büntetést pedig aránytalannak véli; ezért a gyógyszerkereskedelmi cég minden rendelkezésre álló jogorvoslati eszközzel élni fog a határozattal szemben.
„A magyarországi generikus gyógyszerpiac szereplőjeként a Medico Uno mindenkor az érvényes jogszabályokat, az etikai és üzleti normákat szem előtt tartva járt és jár el" – közölte, a gyógyszerkereskedelmi cég közleményében, a cég működésére kiterjedő OGYI-vizsgálat eredményére reagálva. Olcsó és jó minőségű gyógyszerek forgalomba hozatalával a társaság csak az elmúlt években több milliárd forint megtakarítást hozott a költségvetésnek, amellett, hogy a betegek kedvező árú termékekhez jutottak.
A cég képviselője elmondta: érthetetlen és elfogadhatatlan az eljárást lezáró hatósági döntés, amely kezdeményezi a Medico Uno által forgalmazott olcsó és jó minőségű generikus szerek kivonását a piacról. A cég jogszerűtlennek és irracionálisnak ítéli mind magát a vizsgálatot, mind annak megállapításait, a kiszabott büntetést pedig eltúlzottnak tartja. Álláspontja szerint hiába adott meg minden elképzelhető segítséget az OGYI-nak a döntést megalapozó eljárásban, a hatóság a kötelező tényfeltárási, bizonyítási kötelezettségeinek nem tett eleget: megállapításait tények helyett előfeltevésekre alapozta, a megrázó esemény által beárnyékolt, külföldi orvosszakmai rendezvényre hivatkozva. A jogtalan elmarasztalás kiterjed a cég kis volumenű gyógyszergyártási tevékenységére is, holott a feltárt problémák csak a nem egyértelmű jogszabályok értelmezésének különbözőségeiből adódnak, melyek felszámolásában a cég természetesen kész együttműködni a hatósággal.
A Medico Uno osztozik a tragikus körülmények között elhunyt orvos közeli hozzátartozóinak és a kollégáinak gyászában. Ugyanakkor felelős magyarországi generikus gyógyszerforgalmazóként kötelessége szót emelni az ellen, hogy tevékenységét megalapozatlanul minősítsék jogellenesnek, majd erre hivatkozva ésszerűtlenül súlyos elmarasztalást tartalmazó döntés szülessen. Az OGYI példátlan, méltánytalan és aránytalan döntése nem csupán a cégcsoportot érinti hátrányosan: a költséghatékony és jó minőségű generikus gyógyszerek elvesztése közel kétszázezer beteg kezelését veszélyezteti és a betegek terheinek nehezedésével, a költségvetés kiadásainak emelkedésével is együtt jár. Ezért a hazai generikus gyógyszerpiac meghatározó szereplője minden rendelkezésre álló jogorvoslati eszközzel élni fog az OGYI határozatában foglaltakkal szemben.
A cég minden egyeztetési fórumon, évek óta hangoztatott, a gyógyszerpiaci szabályozás javítására tett javaslatai nem kerültek meghallgatásra. Ennek ellenére tevékenységét továbbiakban is a generikus termékek még elérhetőbb áron való biztosításában látja, melynek érdekében konkrét árcsökkentési lépéseket határozott el.
A Medico Uno Pharma ezúton terjeszti elő az illetékes hatóságok felé azt a javaslatát, mely szerint termékei árát olyan mértékben csökkenti, hogy az 3 év alatt akár 30 milliárd forintos megtakarítást jelent a társadalombiztosítás számára, a betegterhek sok milliárd forintos csökkenésével egyidejűleg. Emellett a cég - reményei szerint versenytársai számára is példamutató módon - a gyógyszerpromóció mindenki által folytatott, de jelen eljárásban elmarasztalt gyakorlatából visszavonul.