Egy négy és fél éves, és egy egyéves gyermeken hajtottak végre műszívbeültetést a napokban.
Két kisgyermeken hajtottak végre műszívbeültetést a napokban a budapesti Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermekszív Központjában - közölte Szatmári András, az intézmény szakmai igazgatója hétfőn a központ tízéves fennállása alkalmából tartott sajtótájékoztatón.
Szatmári András a két esetről elmondta: egy négy és fél éves, valamint egy egyéves gyermeken hajtották végre a beavatkozást a napokban, mindketten donorra várnak. Mindkét kicsi nagyon súlyos, veleszületett szívizombetegségben szenved.
Hozzátette, hogy jelenleg 25-30 olyan gyermekről tudnak országszerte, akinek az állapota később műszívkezelést igényelhet, és hat gyermek van a szívtranszplantációs várólistán.
Ofner Péter, a kardiológiai intézet főigazgató főorvosa az évforduló kapcsán elmondta: az intézmény alapvető koncepciója az volt, hogy egységesítse, egy helyre integrálja a felnőtt- és a gyermekszívsebészetet, a területhez tartozó különböző ellátási, beavatkozási formákat, amelyeket mára európai színvonalon látnak el az intézményben.
Szatmári András közlése szerint az országos intézetben zajlik a veleszületett szívbetegségekben szenvedő gyermekek teljes körű kivizsgálása, műtéti és katéteres eljárásokkal való gyógyítása, illetve a 2007-ben indult gyermek-szívtranszplantációs és -műszívprogram, amely iránt a környező országokból is érdeklődnek a szakemberek.
Ofner Péter a műszíves beavatkozások kapcsán utalt arra: jelenleg a finanszírozó - méltányossági alapon - a beültetett pumpa árát biztosítja, de a működtetés napi költségeit az intézménynek kell kigazdálkodnia. Mint mondta, minden műszíves kezelés költsége jelentősen meghaladja egy szívátültetés átlagos költségét, ezt próbálják a finanszírozónak "demonstrálni", és azt szeretnék, ha az egészségbiztosító a működtetés költségeit is fedezné.
A főigazgató főorvos úgy tudja, hogy e beavatkozás társadalombiztosítási támogatásba történő befogadása folyamatban van, így rövidesen kidolgozhatják a finanszírozást is. Szatmári András ehhez hozzátette: évente 500 szívműtétet és 250 katéteres beavatkozást végeznek az intézményben, ezen eljárásokért évente nagyjából 1 milliárd forintot fizet a biztosító, míg az európai uniós finanszírozási átlag - hasonló esetszámú műtéteknél - 3 milliárd forintnak megfelelő euró.