Az egészségbiztosítási törvény üzleti jellegét semmilyen módosítás sem képes megváltoztatni - állítja a NEK.
A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) mai ülésén kialakított álláspont szerint az üzleti modellként működő egészségbiztosítási törvényt vissza kell vonni. A testület tagjai ugyanakkor úgy vélik, hogy a NEK által korábban elfogadott, a társadalmi egészségbiztosítás ellátásaira vonatkozó törvényjavaslatot napirenden kell tartani. Az úgynevezett alternatív törvényjavaslat országgyűlési tárgysorozatba vételére a NEK ismételten felkéri a parlamenti frakciókat.
A kerekasztal a kormányfőhöz is felkéréssel fordul. Szeretnék, ha a miniszterelnök megakadályozná, "hogy a távozó egészségügyi miniszter utolsó intézkedéseivel tovább rontsa az ágazat és a benne dolgozók helyzetét."
A NEK határozatban szólítja fel a döntéshozókat, hogy a kiesett kórházi napidíj-vizitdíj bevételeket, ahogyan azt az államfő is javasolta, valamennyi érintett számára maradéktalanul kompenzálják. Megítélésük szerint az ellentételezés hiányában az érintettek jelentős része – különösen az alapellátásban – csődbe jut, ami veszélyeztetné a biztonságos betegellátást.
A NEK az egészségügyi tárca vezetőit sem hagyja ki a felszólítások sorából. Felhíja figyelmüket, hogy a kormányfő utasításának megfelelően tartózkodjanak az egészségügyi alapellátás finanszírozási rendszerének átgondolatlan, ötletszerű, az érintettek egyetértését nem bíró átalakításától.
A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal ma a gyógyszerellátással is foglalkozott. Ez ügyben a kormányt arra szólítja fel, hogy szüntesse meg a szabad orvoslást korlátozó, a betegeket megalázó intézkedéseket, továbbá teremtse meg az orvos gyógyítási szabadságának feltételeit, valamint vizsgálja felül támogatáspolitikáját. A NEK sürgeti, hogy a kormány tegyen lépéseket a gyógyszertárak működőképességének fenntartása érdekében, és állítsa helyre a gyógyszerellátásban működő szakemberek etikai és szakmai integritását biztosító kamarai jogköröket.
A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal egyetért a Magyar Gyógyszerészi Kamara javaslataival a gyógyszer-gazdaságossági törvény sürgős módosítására. Egyúttal kezdeményezi a jogszabály átfogó felülvizsgálatát, hogy a gyógyszer-gazdaságossági törvény címében megfogalmazott biztonságos és gazdaságos gyógyszerellátás feltételeit biztosítani lehessen.