• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Zöld lámpa a hazai egészségturizmusnak

Egészségpolitika Forrás: MTI

Az Európai Parlament elfogadta a határon átnyúló betegjogokról szóló irányelvet.

Az Európai Parlament (EP) plenáris ülése szerdán Strasbourgban elfogadta a határon átnyúló betegjogokról szóló jelentést, így második olvasatban megszületett a magyarországi egészségturizmusnak lendületet adó irányelv.

A szavazás után közzétett nyilatkozatában Áder János néppárti EP-képviselő üdvözölte az irányelvet, amely véleménye szerint a tárgyalások során megkötött számos kompromisszum ellenére is hatalmas lehetőséget jelent mind az európai betegeknek, mind a tagállamoknak. Szerinte Magyarország számára különösen előnyös az elfogadott jogszabály, hiszen kijelöli azokat a kereteket, amelyek között lehetőség nyílik a természetes adottságok kiaknázására is a gyógyturizmusban.

A kompromisszum - hívta fel a figyelmet Áder János - megfelelő fékeket is tartalmaz arra az esetre, ha a nagy számban beáramló külföldi betegek veszélyeztetnék az adott tagállam társadalombiztosítási rendszerének pénzügyi egyensúlyát, vagy a tervezést.

A határon átnyúló betegjogokra vonatkozó irányelv tervezetét 2008-ban terjesztette elő az Európai Bizottság. Az Európai Bíróság korábbi ítéleteire alapozva az irányelv fő célja olyan szabályok létrehozása volt, amelyek megkönnyítik az európai betegek számára a biztonságos és magas színvonalú, határon átnyúló egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzájutást.

Az irányelv tisztázza, hogy milyen jogok illetik meg a külföldön ellátást igénybe vevő beteget, illetve hogy ezzel párhuzamosan milyen kötelezettségei és jogai vannak az ellátás, valamint a biztosítás helye szerinti tagállamnak. Az irányelv főszabályként mondja ki, hogy a külföldön ellátást igénybe vevő beteg gyógykezelését csak a hazai költség mértékéig köteles megtéríteni a biztosítás helye szerinti tagállam.

Az egységes betegjogi garanciák fellendíthetik a gyógyturizmust
Magyarországnak az a legfontosabb, hogy ne a tehetséges orvosok és nővérek menjenek külföldre a jobb fizetés reményében, hanem a külföldi betegek jöjjenek hozzánk – véli Herczog Edit. A szocialista képviselő a határon átnyúló egészségügyi szolgáltatásokról szóló vitában a betegjogi garanciák egységesítése mellett érvelt.

Bár ma a határon átnyúló egészségügyi ellátások az összes egészségügyi ellátásnak csak nagyon kis hányadát, a Bizottság szerint kb. 1%-át – teszik ki, megkerülhetetlen azonban a szabályok uniformizálása, a betegjogok kölcsönös megerősítése, ha a gyógy-idegenforgalom fellendítését tűzzük ki célul – fogalmazott Herczog Edit a Grossetete jelentés vitájában.

Az MSZP fogyasztóvédelmi szakpolitikusa Magyarország szempontjából kiemelten fontosnak tekinti az EU-ban ma még kevéssé szem előtt lévő gyógyturizmust, hiszen a magas színvonalú képzések miatt humán erőforrás tekintetében jól állunk. Nem az a cél, hogy a hazai intézmények rovására gyógyuljanak külföldön, hanem elsősorban a speciális szolgáltatásokért vállalják az utazást. Az egységes szabályozás bevezetése hatékonyabbá teheti a ritka betegségek gyógyítását egész Európa számára, hiszen speciális tudásközpontok jöhetnek létre, amelyek szolgáltatásai minden tagállam számára elérhetőek lesznek.

Ez a garancia ugyanis arra, hogy a ma még a tehetősek kiváltságának tekintett külhoni gyógyulás többek számára elérhető legyen. A képviselő éppen ezért üdvözli, hogy a hírek szerint a soros magyar elnökség elkötelezett a területet szabályozó irányelv mielőbbi elfogadásában.