A stockholmi kabinet három további éven át részt vállal a közigazgatások gyógyszerkiadásaiból.
A gyógyszeripar a Scrip szerint üdvözli a fejleményt, annál is inkább, mert az önkormányzati szövetség szerint a vártnál később, kemény alkudozás eredményeképpen sikerült tető alá hozni. A kormányzat Gyógyszertámogatási Bizottsága (GyB) eredményként könyveli el, hogy érvényben maradnak a 2002 óta érvényes központi támogatási- és árnormák, amelyet a helyi hatóságok az utóbbi két évben olykor, például takarékossági megfontolásokból felülírtak.
A megegyezés kiterjed a következő három év központi támogatásaira is. Jövőre a megyék 19,8 milliárd koronát (2,7 milliárd dollárt) kapnak Stockholmtól, s ha ezt túllépik, a pluszkiadásokhoz a kormány is hozzájárul. 2006-ban a szubvenció eléri a 20,7 millió, 2007-ben pedig a 21,5 milliárd koronát – ez az adott három évben összesen 62 milliárd.
A megyék kisebb módosításokkal továbbra is folytatják „szolidaritás-kiegyenlítő" programjukat, amelynek keretében bizonyos drága gyógyszereket támogatnak.
Az ipar „nagyon elégedett", közölte Richard Bergström, a gyártók és forgalmazók szervezetének (LIF) vezetője, az új alku ugyanis, úgymond, „nagy győzelem az innovatív gyógyszerek számára, a kutatás-alapú ipar szempontjából pedig pozitív motivációt jelent. A LIF várakozáson felül bőkezűnek ítéli az újonnan megállapított támogatásokat, ideálisnak azonban azt tartaná, ha minden szubvenció az államtól érkeznék, amit a továbbiakban igyekszik is elérni.
Van azonban némi (hagyományos) nézetkülönbség a GyB és a megyei gyógyszerbizottságok közt, amennyiben ezek fokozottan érvényesítenének olyan helyi tényezőket, mint a terápiás tradíció vagy az ellátandó betegek száma. Az önkormányzatok ugyanakkor elégedettek az állami szerepvállalással a költségvetésen felüli kiadások megosztásában, és szándékai szerint tartani fogja magát a GyB által kiadott ajánlási listákhoz.